diskotek

Asian, Latin, African her neyse şu etnik müzik elektronik müzik evliliğinden doğan tarzları kimi çok beğeniyor kimi duyunca saldırganlaşıyor.

Asian Groove
Putumayo HHH
Asian, Latin, African her neyse şu etnik müzik elektronik müzik evliliğinden doğan tarzları kimi çok beğeniyor kimi duyunca saldırganlaşıyor. Evet dünyada bu iş artık kitlesel üretime dönüştü. Yani bilen de yapıyor bilmeyen de... Putumayo World Music isimli şirkete gelirsek bu arkadaşlar bu işi bilenlerden. En eski ve en orijinal firmalardan biri. Yukarıda gördüğünüz albüm de 2002 tarihli bir derleme ve Hindistan'dan müzisyenlerin İngiliz, Cezayirli, Trinidadlı müzisyenlere ortak parçalarını içeriyor. Badar Ali Kahn'ın Dan The Automator (Gorillaz'ın prodüktörlerinden olduğunu hatırlatalım) remiksi dinlemeye değer. Alman Mo Horizons da Remember Tomorrow ile katılıyor. Melez müzikleri sevenler için nitelikli bir çalışma.
Mouse on Mars
Idiology
Sonig / Zomba HHHH

Elektronik müziğin belki de en deneysel en sınırda ikilisi Mouse on Mars. Şimdi durup dururken 2001'de çıkan bir albümü neden yazdığımızı açıklayalım, 25 Ekim Cuma ve 26 Ekim Cumartesi akşamları Babylon'un konuğu olacaklar. Onlardan önce ve sonra da DJ Mabbas müzik yapacak, haberiniz olsun. Andi Toma ve Jan St. Werner'den oluşan grup Düsseldorf'ta 1993 yılında kuruldu. Kraftwerk ve Can dinleyerek büyümüşler, elektronik-post-punk diye bir şey varsa işte o yolda yürüyorlar. Şu ana kadar dinlemeyenler için çağrışım yapabilir belki umuduyla söyleyelim, Kraftwerk'i alın melodileri çıkarın Plaid ile karıştırın ve Sigue Sigue Sputnik ekleyin. İşte öyle bir şey Dinlemek, fikir sahibi olmak şart. Kaçmaz.
Elektronia
Saydam Aşk
Delta Müzik HHH

İşte geçen hafta bu sayfada sorduğumuz 'Elektronik Türk müziği olur mu?' sorusuna bir yanit. dr.love ve Murat Gökçe'den oluşan Elektronia ilk albümleri Saydam Aşk ile dünya için pek olmasa da Türkiye için büyük bir adım atıyor. Drum'n'bass'ten funky house ve techno'ya elektronik müziğin farklı tarzları üzerine sakin sakin Türkçe sözlerle çok başarılı bir albüm yapmışlar. Kayıt Mine Erkaya'ya ait. Müzik piyasasının yeni firmalara, yeni işlere çok ihtiyaç duyduğu bir dönemde hedefe çok yaklaşan bir çalışma, mutlaka dinlemeniz gereken değişik bir albüm. Yalnız, sözler üzerine biraz daha çalışılabilirmiş diye düşünüyor insan. Her neyse tebrikler, sevgiler, saygılar...
* * * *

  • HHHHH Benzersiz
  • HHHH Çok iyi
  • HHH Türü sevene
  • HH Sıradan
  • H Neden müzik?