diskotek

2000'de yayımlanan ilk albümleri Bergama Gaydası'nın ardından ikinci albümleri Hicaz Dolap'la şu sıralar gündemde olan Laço Tayfa bu defa popüler DJ Mercan Dede'yi de işin içine katıyor.

Laço Tayfa
Hicaz Dolap
Doublemoon HHH

2000'de yayımlanan ilk albümleri Bergama Gaydası'nın ardından ikinci albümleri Hicaz Dolap'la şu sıralar gündemde olan Laço Tayfa bu defa popüler DJ Mercan Dede'yi de işin içine katıyor. 11 parçanın yanında Erkilet Güzeli ve Şurmat isimli parçaların Mercan Dede tarafından remikslenmiş versiyonları da ekstra iki lezzet olarak albüme konmuş. Athena'dan (Athena'da geriye kalan mı demeli) Hakan ve Gökhan ile Kibariye iki parçaya katkıda bulunuyor. Önceden dinlemeyenler için bir iki öneri: Albüm kapağında fasıl ekibi gibi giyinmiş duran bu grup aslında son derece cool bir caz grubudur. Özellikle davulda Volkan Öktem ve basta Nurhat Şensesli'nin performansı albüme sağlam bir caz altyapısı sağlıyor, grup bu sayede birbiriyle uyumsuz gibi görünen iki tarzı ve enstrümanlarını başarıyla bir araya getiriyor. Nokta.Alpay
Best of Alpay Volume 1
DMC HHH

Şimdi 'şarap gibi şarkıcı' filan demeden nasıl anlatmalı Alpay'ı bilemiyoruz. Biz çocukken Frank Sinatra, Dean Martin, Tony Williams gibi müzisyenler için böyle lafların edildiğini duyar pek bir anlam da veremezdik. Rock dinlemek dururken bu amcaları nasıl dinlerler diye. Yani şarap gibi şarkıcı sıkıcı bir şey olmalıydı. Gelelim Alpay'a. Best of Alpay Volume 1 isimli derlemesiyle yıllardır kendine kemik bir hayran kitlesi oluşturan klasiklerini yeniden düzenleyip yorumlayarak 15 parçalık derli toplu bir albüm ortaya çıkarmış. Albüm kapağında Alpay,
'düzenlemelerde bazı farklılıklar var, bir de tabii teknoloji farkı var,' diyor. Türkçe sözlü iyi bir şeyler dinlemeye hasret kalanlar Alpay'ın albümünü hemen almalı. Şimdi sıkıcı bulanlar da büyüyünce anlayacaklar. Nasıl olsa Alpay onlar için de bir Best of yayınlar.


Asian Massive
Six Degrees HHHH
Baharatından yenmeyen doğu müziği derlemelerini bir kenara bırakın. Uzakdoğu usulü huzur filan arıyorsanız yine bir tavsiye; bu albüm size yaramaz. Peki nedir? Six Degrees elektronik alemlerin en kaliteli firmalarından biri olarak pek çok 'baharat' albümüne imza atmıştır bu doğru, ama Asian Massive cidden çok başarılı bir jungle, drum'n'bass derlemesi ve doğu müziğiyle yeraltı kent müziğini hayret edilecek derecede başarıyla birbirine katıyor, ortaya iyi bir derleme çıkarıyor. İngiliz usulü elektronik yeraltı müziğine ilgi duyanlar bir de Asya kökenli Amerikalı amcaların bu konuda ne düşündüğüne kulak versin. Tarzı sevenlere referans olması bakımından bir not: San Francisco'dan Cezayir asıllı DJ Cheb i Sabbah ve New York'tan Hint kökenli Karsh Kale gibi iki ismin parmağı deymiş parçalara... Arşivinizde tarzı temsilen bulunmalı.
* * *
HHHHH Benzersiz
HHHH Çok iyi
HHH Türü sevene
HH Sıradan
H Neden müzik?