diskotek

Siftinmek diye bir laf vardır güzel Türkçemizde. Ben bunun ne demek olduğunu bir iddia sırasında anladım.

Chillin'out
Sony HHH
Siftinmek diye bir laf vardır güzel Türkçemizde. Ben bunun ne demek olduğunu bir iddia sırasında anladım. Evde boş boş oturup duvarlara baktığı bir dönemi olmuştur herkesin. Biz de böyle günlerden birinde bir arkadaşla evden çıkmama yarışı yaptık. O kendi evinde, ben kendi evimde. Üçüncü günün sonunda hava, su, insan, böcek diye sayıklaya sayıklaya dışarı atım kendimi. Diğer şahıs dokuz gün sonra "Ben artık başka biri oldum," filan diyordu. Bütün gün San Fransisko Sokakları, TVE'de Carlos ustanın özel tarifleri ve sonradan chill out denecek müzikler dinliyormuş. Nitekim bütün gün duvarlara bakıp düşünmenin, ya da bir şey düşünmemek için duvarlara bakmanın adı siftinmektir arkadaşlar. Yukarıda gördüğünüz albüm bu durumlarda yardımcı olur. Sneaker Pimps, Primal Scream, Leftfield, Roger Sanchez, Chicane, adı üzerinde '17 smooth music pieces for relaxation' yani tamamı remikslenmiş, uysallaştırılmış 17 parça...
* * *
FG Clubbing Pack
Sony HHH
Bir ara Zihni Sinir projesi ürünü kılıklı bir evde yaşayan şişman bir adamın günlük yaşamını anlatan bir klip vardı. Hani tekerlekli tepsi, sandviçi getirirken halıya takılıp düşüyor da adam aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor filan. Neyse o şarkının adı Lazy'ydi, yazın İstanbul'a da gelen David Byrne'ün parçasıydı ve burada da açılış parçası. Ardından, herhalde geçen yazın en büyük hit'i olan Shakedown'ın At Night'ı, Jamiroquai'dan Love Foolosophy, DB Boulevard'dan Point of View (Hani karton kızlı klibi vardı...) Kısaca gördüğünüz gibi en hit en gözde, en en parçaların en 'clubbing' remiksleri bir arada bu albümde. Peki ne yapalım diyeceksiniz. Kötü şarkı olmaz, her albümün sırası gelir, her şarkı zamanında çalınırsa güzel gelir. Yani çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır ya da az votka mıydı neydi, o hesap yani. Bir gün alaturka sevmeyen arkadaşlarınız oynak bir şey koy derse CD player'a koyup play'e basarsınız, bize duacı olursunuz.
* * *
Manu Chao
Radio Bemba Sound System
Virgin HH

Manu Chao'nun İstanbul konserine gidenler herhalde hayatlarının en baba deneyimlerinden birini yaşamıştır. Yani insanın kafasına takılan çok acayip bunaltıcı bir durum yoksa, normalde ne dinlerseniz dinleyin, o konserde eğlenmemek imkânsızdı. Çok iyi bildiğimiz ya da bir kısmına aşina olduğumuz şarkıların süper enerjik konser düzenlemeleriyle, ska ve punk versiyonlarıyla tanışmıştık. Sürekli yüksek tempolu ritim, ara ara duraklamalar ve tekrar seyirciye abanma şeklinde bir konser stratejisi. Ama canlı kayıtlardan oluşan 29 şarkılık bu albümü dinleyince o stratejik düzenlemelerin sadece konserde iyi olduğunu anlıyor insan biraz da üzülerek. Yani gece süper eğlendiğiniz bir yeri acayip beğenip sabah kahvaltıya gitmek ve tabii hayal kırıklığına uğramak gibi bir şey bu albümü dinlemek. Demek ki neymiş? Manu Chao konserinde azıp coşun ama evde dinlerken stüdyo albümünden şaşmayın.
HHHHH Benzersiz
HHHH Çok iyi
HHH Türü sevene
HH Sıradan
H Neden müzik?