diskotek

Nil Karaibrahimgil ve Kangroove'un solisti Bora Uzer'in de katkıda bulunduğu İlhan Erşahin projesi. Tabii katkıda bulunanlar bununla sınırlı değil.

İlhan Erşahin
Harikalar Diyarı (Wonderland)
Doublemoon HHH

Nil Karaibrahimgil ve Kangroove'un solisti Bora Uzer'in de katkıda bulunduğu İlhan Erşahin projesi. Tabii katkıda bulunanlar bununla sınırlı değil. Leyla ve Dilara Sakpınar, Adnan Karaduman, prodüktör ve aranjör Thor Madsen albüm kapağında yer alan isimler arasında. Doğulu stüdyolarında kaydedilen albümün masteringi Bodrum, Bretanya (Fransa) ve Kopenhag'da yapılmış. İlhan Erşahin'i saymaya gerek yok herhalde, Thor Madsen gitar, Hüsnü Şenlendirici klarnet, yine Laço Tayfa'dan Nuri Lekesizgöz kanun, Mehmet Akatay perküsyon çalmış. Ayrıca Jochen Rueckert davul ve Matt Pennman basta katkıda bulunuyor. Kısaca dünya karması İlhan Erşahin'e eşlik ediyor tazında bir durum söz konusu. Anlatacak fazla bir şey yok. Yani karışık işte, Doğu - Batı elele, hepimiz kardeşiz durumları. Oturup uzun uzun dinlemek lazım.
DJ Cheb i Sabbah
Krishna Lila
Six Degrees HHHH

İkinci albümünün prodüktörlüğünü de üstlenen Cheb i Sabbah Cezayir asıllı Amerikalı bir müzisyen. San Fransisko'da yaşıyor ve dolayısıyla yaşadığı yerin çok kültürlü yapısını da albümlerinde yasıtıyor. Krishna Lila Arap müziği de değil tamamen Hint müziği etkisinde kaydedilmiş bir albüm. Güney ve Kuzey başlıklı iki bölüm altında toplanmış dokuz şarkıdan oluşuyor. Deepak Ram, daha önce birlikte Asian Massive albümünde çalıştıkları Hintli DJ Karsh Kale de albüme katkıda bulunuyor. Çok sakin bir çalışma. Sentez filan bekliyorsanız hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Kimi zaman takip etmesi zor ve günümüzün keşmekeşine göre ağır bir albüm galiba. Yine de bu tarz içinde özgün bir yere sahip olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.
Justin Timberlake
Justified
Virgin HHH

R&B ve soul sevenler için The Neptunes - Justin Timberlake işbirliğiyle hazırlanmış bir prodüksiyon harikası. Nsync'in popüler siması Justin Timberlake'in 'Ben de Craig David, Eric Benet, Artful Dodger olmak istiyorum,' ana fikrini taşıyan süper albümü da diyebiliriz kısaca. Timberlake kesinlikle tarzın köşebaşlarından aşağı kalır bir yanı olmadığını kanıtlıyor. Şarkıların her saniyesinde iyi işçilik hemen kendini belli ediyor. Latin ve Arap havası da farklı biçimlerde kullanılmış ve başarılı olmuş. Katkıda bulunan isimlere bir göz atalım: Timbaland, Janet Jackson, Nathan East, Bubba Sparxxx... Kısaca bu alemlerin en güçlü ve yetenekli isimleri Justin'in arkasında durmuş. Çok satacağı kesin. Tek kötü yanı Justin'den türemiş ismi: Justified.
Toploader
Magic Hotel
Sony HH

Toploader 2000 yılında yayımlanan Onka's Big Moka isimli albümle tanınmıştı. Daha doğrusu bu albümdeki Dancing in the Moonlight şarkısı tanınmış, "Kimdi bunlar?" diye sorulduğunda da "Toploader diye bir grup abi..." denmeye başlanmıştı. Bir süre marş gibi her televizyon kanalında ve radyoda hep bir ağızdan söylendi Dancing in the Moonlight, ancak Toploader'ın bu krediyi iyi kullandığını söylemek pek mümkün değil. Zira albümden yayımlanan diğer single'lar Just About Living ve Achilles' Heel beklenen ilgiyi görmedi. Yeni albümleri Magic Hotel de farklı bir şey düşündürmüyor. Aynı müziği Spin Doctors 90'larda yapmıştı demekten alamıyor insan kendini. Benzer gitarlar, davul ve zaman zaman irrite edici bir de vokali ekleyin üzerine tamam. Biraz demode olmakla birlikte hareketli bir rock / blues sound'unu sevenler için ilginç olabilir. Ama bizden söylemesi, fazla bir şey beklemeyin.
HHHHH Benzersiz
HHHH Çok iyi
HHH Türü sevene
HH Sıradan
H Neden müzik?