diskotek

Şöyle ya da böyle gündemde kalma sanatını en az Hülya Avşar kadar iyi bilen bir süperstar.

Jennifer Lopez
This is me... Then
Epic / Sony HH

Şöyle ya da böyle gündemde kalma sanatını en az Hülya Avşar kadar iyi bilen bir süperstar. Sen bütün ömrünü tırmalayarak geçir, dansçı olarak seçmelerde sıra bekle sabahları altıda kalk iş görüşmelerine figüran çekimlerine git, eh olacağı budur işte... Bu kadar hırs yaparsa insan, muradına da eriyor. Bizde Kaya - Hülya varsa orada da Jennifer ve aşkları, evlilik anlaşmaları, kalçaları, kaprisleri filan var. Jennifer Lopez hakkında kitap yazacak bilgiye sahip değiliz ama öyle anlaşılıyor ki eline geçen fırsatları da değerlendiriyor hatun. Pop / R&B tarzındaki ilk albümünün ardından hip hop'a kayan Lopez'in daha ziyade R&B ağırlıklı, Türkçede 'diva müziği' diye tanımlanabilecek üçüncü albümüdür söz konusu olan. İçinde Dear Ben diye bir parça var: "You'll always be my lust, my love, my man, my child, my friend and my king," diye gidiyor şarkı... Yani Lopez çok sevmiş Ben Affleck'i, ama 'ayrılırsan oyarım' tarzında bir anlaşma yapmayı da ihmal etmemişti geçenlerde. Neyse yani, ikili 'büyük aşk' yaşıyor...
Kylie Minogue
Fever (Special Edition)
Polygram HHH

Kylie Minogue'un nasıl olup da 80'lerdeki aptal sarışından karizmatik bir soliste dönüştüğü, bir nevi Madonna mertebesine yükselerek saygıyla karşılandığı merak konusudur hâlâ tüm dünyada. O zamanlar 'Locomotion' filan diyen sevimli bir kızken bir anda femme fatale olmasının nedeni sadece imaj maker'lar, reklam vs midir? İki resim arasındaki yedi fark oyununu oynayalım isterseniz. Mesela JLo/Puff Daddy ilişkisini düşünün bir de Kylie/Nick Cave. J.Lo 'büyük aşk' yaşıyor, Kylie saman altından su yürütüyor. J.Lo ne yapsa, ne giyse rüküşlükten kurtulamıyor, Kylie ince topuklarının üzerinde salınıp mini şortunun örtmekte zorlandığı kalçalarını burnumuza sokarken bile avam görünmüyor. J.lo alaturka olabilir icabında, ama Kylie mesela Türkiye'ye ziyadesiyle ecnebi kaçıyor... Neyse kalan üç farkı da siz bulun. Albüme gelince disko dinleyicisi için bire bir. İki CD ve 19 parçada Kylie olayı baştan sona, remiksleri de dahil elinizin altında.
Ochestra Baobab
Specialist in All Styles
World Circuit / Topkapı HHHH

Q dergisinin her yıl yaptığı 2002 yılının en iyi 50 albümü listesinde yer alan Ochestra Baobab'ın Specialist in All Styles albümü tanıtılırken 'eğer bu yıl bir adet dünya müziği albümü alacak durumunuz varsa, bu albümü alın' cümlesi sarfedilmiş ki iddialı bir ifadedir. 70'lerin başında Dakar'ın en ünlü gece kulübü Baobab'da çalmaya başlayan orkestra, Afrika'nın Batı'sında müziğe hakim olan Küba etkileriyle yoğrulmuş Afro-Küban denen şeyin öncülerinden. 1979'da kulübün kapanmasıyla iki albüm kaydeden ancak dağılmaktan kurtulamayan gruba, eski öğrencilerinden Youssou N'Dour ve Buena Vista Social Club'dan İbrahim Ferrer destek oluyor. Yine Buena Vista Social Club'ın prodüktörü Nick Gold albümün prodüktörlüğünü üstleniyor. 1982'den bu yana ilk kez bir albüm kaydı için bir araya gelen orkestra orijinal bir şeyler dinlemek, Afro-Küban müziğini anlamak isteyenler için.
* * *
HHHHH Benzersiz
HHHH Çok iyi
HHH Türü sevene
HH Sıradan
H Neden müzik?