Diyabetli sayısı hızla artıyor

Bugün Dünya Diyabet Günü. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın...

ANKARA - Bugün Dünya Diyabet Günü. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz, son yıllarda obezite oranlarındaki artışın şeker hastası sayısındaki artışı da beraberinde getirdiğini, Türkiye'de tahminen 6 milyon civarında şeker hastası bulunduğunu söylüyor.
2000'li yılların başındaki bir araştırmaya göre, Türkiye'de 20 yaş ve üstündekilerin yüzde 7.2'sinde aşikâr şeker hastalığı var. Yüzde 6.3'ündeyse bulunan gizli şekerse üç-beş yılda tip-2 diyabete dönüşebiliyor. Son yıllarda kadın ve erkeklerdeki obezite oranlarında ortalama yüzde 2-3'lük artış olduğunu anlatan Ayvaz, "Geçen altı-yedi yılda obezitede böyle bir artış olunca, şeker hastalığı görülme sıklığı da arttı. Bu artışla birlikte Türkiye'de 6 milyon civarında diyabet hastası bulunduğu tahmin ediliyor" diyor.
Diyabet Günü etkinlikleri
Dünya Diyabet Günü kapsamında, bugün VKV Özel Amerikan Hastanesi'nde 'Diyabet ve Siz' adlı halka açık ve ücretsiz bir konferans düzenleniyor. Hastanenin diyabet uzmanları 'yüzyılın salgını' olarak görülen bu hastalıkla ilgili bilinmeyenlere ışık tutacak. Diyabet etkinliklerinden biri de, dünyada bir ilk. Spor yoluyla diyabetten uzak kalma mesajı vermek için yola dökülen diyabetli gençler, 'Yaşama Pedal' bisiklet turu için TBMM'den İstanbul'a pedal çeviriyor. Tur bugün İstanbul, Taksim Meydanı'nda noktalanacak.