Diyanet, Jedi ustası Yoda'ya savaş açtı!

Diyanet, Jedi ustası Yoda'ya savaş açtı!
Diyanet, Jedi ustası Yoda'ya savaş açtı!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aylık dergisinde Star Wars serisindeki Jedi savaşçıları eleştirildi. Yazıda, "Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya'da 70 bin kişi, İngiltere'de 390 bin kişi kendisini 'Jedi' olarak tanımlamıştır" denildi.

RADİKAL - Diyanet'in aylık dergisi bu ay ilginç bir konuya yer verdi. Sinemayı eleştiren Diyanet'e cevap tanıdık bir isimden geldi.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Yorulmaz tarafından kaleme alınan yazıda, sinemanın yeni bir din oluşturduğu öne sürüldü, Star Wars (Yıldız Savaşları) serisinde geçen Jedi savaşçıları örnek gösterildi.

Habertürk'ün haberine göre, yazıda, “Star Wars serisinde geçen ve Jedi savaşçılarının dini olan Jediism günümüzde Hıristiyan toplumlarda taraftar bularak yayılmaktadır. Avustralya’da 70 bin kişi, İngiltere ’de 390 bin kişi kendisini ‘Jedi’ olarak tanımlamıştır” denildi.

"SİNEMADA DİNDARLAR KÖTÜ GÖSTERİLDİ"

Dergide Türk sinemasına yönelik ise “Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren dindar karakterler yalancı, düzenbaz, şehvet düşkünü, vatan haini olarak sunulmuştur. Muhsin Ertuğrul’la başlayan bu olumsuz tutum, sonraki dönemlerde de devam etmiştir. Bu filmlerde dindarlar ve din adamları, köydeki ağanın yanında olan, onun halkı ezmesine yardım eden ya da ev sahibi olup kiracısına zulmeden insanlar olarak resmedilirken din, insanları kandırmak için kullanılan bir afyon olarak sunulmuştur” eleştirisi yer aldı.

İNEK ŞABAN ELEŞTİRİSİ

Türk sinemasının kullandığı bir diğer yolun ise dini çağrışımlı isimleri alay edilen ve toplumun alt sosyokültürel ve ekonomik tabakasında bulunan karakterlere vererek bu isimlerin ve temsil ettikleri dinin itibarını yıkmak olduğu savunularak şu ifadelere yer verildi:

“Müslümanlarca kutsal kabul edilen bir aya ait olan ve erkek çocuklarına ad olarak verilen bu isim, günümüzde itibarını kaybetmiştir. 1960’lı yıllarda, yılda yaklaşık 3 bin bebeğe bu isim verilirken, ‘Hababam Sınıfı’ ve diğer bazı filmlerin etkisiyle 2009 yılında sadece 113 bebeğe ‘Şaban’ adı verilmiştir.”

İlahiyatçı Abdülaziz Bayındır: Bir tarafdan dine karşı şeyler varken, bir taraftan da bir savunma mekanizması ortaya çıktı. Etki-tepki meselesi derken Türkiye ’de doğru bir din anlayışı belirmeye başladı. Şiddete yönelmediği sürece bu tür filmlerin olması doğal.

TARIK AKAN: BU ELEŞTİRİLER ÇOK SAÇMA

Sinema sanatçısı Tarık Akan: Bu eleştiriler saçma hatta saçmanın da ötesinde. Üniversite bu insanlara nasıl öğretmenlik görevi veriyor? Allah aşkına bu insanlar hangi çocukları yetiştirecek de bu ülke ayakta kalacak?


  http://www.radikal.com.tr/142088614208864

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bi düşün derim - user1129029

  eee diyanet efendileri siz hiçbişey yapmazsanız millet tabiki gider çizgi film karakterine de tapar herhangi bir filmdeki veya kitaptaki karakterede bunlara eleştiri getireceğin yerde azcık bi özeleştiri yap derim ''sakız orucu bozar mı bilemem ama dinden uzaklaştırır o kesin ahanda sana kanıt''

  Bütçe fazla olunca ne yapacaklarını şaşırıyorlar tabi. - user561520

  Bu kadar bütçe, bu kadar para adamı bozar tabi. Sonra nereye sarsak, nereye sataşsak olayları başgösteriyor, bunların ünvanlısı bile Dünya'dan o kadar kopuk ki; Jedi tarikatı var aman dikkat falan diye suya sabuna yazıyor, elalemin basit cartoon fan klüplerini tehlikeli görmüşler. Ama burnunun dibindeki türlü dolanbazlığın, düzenbazlığın döndüğü, memleketin yönetiminde güç kazanmak için her çeşit dolap çeviren kendi tarikatlerimize zerre laf söylemezler.

  Diyanet çek elini Star Wars tan - user1014284

  işimiz gücümüz kalmadı mı arkadaş? bu sefer starwars'a saldırmak nedir, insanoğlunun hayal edip yapabildiği en güzel abidedir bu seri film... Jedi konusunun bir dinmiş gibi sunulması ise ayrı bir komedi.. eğer tehlikeli olarak görülüyorsa Türkiye gibi herşeyin fakiri olan bir ülkede...demek ke Jedi'lar çok etkili bir kurum da biz farkedememişiz. Hatta tüm seri film ve çizgi filmleri seyretmiş birisi olarak Jedi ları anlayamamışım demekki. benim yorgun biricik ülkemin zavallı avcıları neyi bulmuş......

  vs Yoda - jumpercoco

  Koskoca diyanet işleri başkanı küçücük (gerçekten de küçük ama) Yoda'ya karşı.İşte bu yüzden gelişmiş bir tane Müslüman ülke yok.Tüm müslüman ülkeler hristiyan emperyalistlerin sömürüsü altında.Sen de git Yoda ile kılıç kalkan oyna,noel baba ile uğraş.