Diyet konusunda kadın erkeğe göre başarısız

Diyet konusunda kadın erkeğe göre başarısız
Diyet konusunda kadın erkeğe göre başarısız

Kadınların, yemeğe itiraz etme konusunda erkeklerden daha başarısız olduğu için eşlerinden daha yavaş kilo verdikleri anlaşıldı.

ANKARA - Erkeklerin, bir tabak dolusu lezzetli yiyeceğe kadınlardan daha fazla karşı koyabildiği ortaya çıktı. Amerikalı bilim insanlarının yaptığı ve sonuçları Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, New York’ta 23 kişiye bir gün boyunca hiçbir şey yedirilmedi, sonra bu kişilerden açlıklarını ve iştah açıcı yiyeceklerle ilgili düşüncelerini bastırmaya çalışmaları istendi. Araştırmada erkeklerin bu işi daha iyi yaptıkları, bu sırada beyinlerinde yiyeceğe karşı istekle bağlantılı amigdal, hipokampüs, orbito-frontal korteks ve striyatum bölümlerinde çok daha az hareketlilik olduğu gözlendi. Erkekler kadınlara oranla açlıktan daha az ıstırap çektiklerini ve midelerinin daha az kazındığını söylediler.

Araştırma, erkeklerin diyet yapma konusunda kadınlardan daha başarılı olduğu sonucunu da verdi. Eşleriyle aynı anda diyete başlayan kadınlar, yemeğe itiraz etme konusunda erkeklerden daha başarısız olduğu için eşlerinden daha yavaş kilo veriyormuş. Ayrıca kadınların yağı depolamaya yönelik fiziksel özellikleri de erkeklere göre diyet yapmakta daha başarısız olmalarının bir diğer nedeni. (aa)