Dizi setlerinde aşırı çalışmaya karşı hukuk zaferi

Dizi setlerinde aşırı çalışmaya karşı hukuk zaferi
Dizi setlerinde aşırı çalışmaya karşı hukuk zaferi

Güneş Emir, uzun çalışma koşullarına isyan ederek başrol oynadığı diziden ayrılınca, yapımcısı tarafından dava edilmişti.

İki yıl önce dizi setinde yorgunluktan bayılan ve uzun çalışma saatleri nedeniyle diziden ayrılan oyuncu, bu yüzden kendisine dava açan yapım şirketine karşı hukuk zaferi kazandı.

Radikal.com.tr – İki yıl önce dizi setinde yorgunluktan bayılan ve uzun çalışma saatleri nedeniyle diziden ayrılan oyuncu, bu yüzden kendisine dava açan yapım şirketine karşı hukuk zaferi kazandı. Oyuncular Sendikası’nın müdahil olduğu ilk dava olması nedeniyle de önem taşıyan davada, mahkeme sendikanın, ‘Sözleşme en baştan itibaren geçersiz olduğu’ tezini kabul ederek davayı reddetti. Hürriyet gazetesinin Kelebek ekindeki yazısında konuyu gündeme getiren Cengiz Semercioğlu, bu gelişmenin Türkiye ’deki TV ve sinema sektörü için büyük önem taşıdığının altını çiziyor...

Semercioğlu’nun yazısı şöyle: 


Yargı, çok çalışan oyuncuyu haklı buldu
Bundan 2 yıl önce genç oyuncu Güneş Emir’in, rol aldığı “Deniz Yıldızı” adlı dizide uzun çalışma saatleri nedeniyle sette bayıldığı haberleri medyada geniş yer bulmuştu.

Güneş Emir, haftanın 7 günü süren uzun çalışma koşullarına isyan ederek başrol oynadığı diziden ayrılmış bunun üzerine yapımcı kendisine tazminat dava açmıştı.

Önceki gün bu dava sonuçlandı.

Bu davanın ilginç bir yanı daha vardı; Çünkü Oyuncular Sendikası’nın da müdahil olduğu ilk davaydı bu.

Çünkü Güneş Emir, çalışma saatleri nedeniyle yapımcıyla ters düştüğünde Sendika’ya başvurmuş, Oyuncular Sendikası da yapımcısı Focus Film’e, “Çalışma saatleri düşürülmeli, üyemize daha insanı çalışma koşulları sağlanmalıdır” ihtarı çekmişti.

Focus Film bu uyarıları da dikkate almayarak Güneş Emir’e dava açmıştı.

Önceki gün görülen davada Oyuncular Sendikası Başkanı Memet Ali Alabora, Genel Sekreteri Şebnem Sönmez ve gözlemci olarak Bir-Oy’un avukatı da yer aldı.

Görülen dava sonunda mahkeme, Oyuncular Sendikası’nın sunduğu “sözleşmenin başından beri geçersiz” olduğu gerekçesini kabul etti ve açılan davanın haksız olduğuna hükmederek davayı reddetti.

Bu gelişme Türkiye’deki TV ve sinema sektörü için büyük önem taşıyor.

Çünkü ilk kez bir oyuncu ve Oyuncular Sendikası, ağır çalışma koşulları gerekçesiyle bir yapım firmasına karşı dava kazandı.

Mahkemenin bu kararı hem pek çok oyuncuyu cesaretlendirme hem de ilerisi için emsal olabilmek açısından önem taşıyor.