DJ'lerden 2002'nin en iyi club'ları

Kiss FM'in kurucusu, Londra dans âlemlerinin en tanınmış girişimcisi ve DJ'i.

Norman Jay
Kiss FM'in kurucusu, Londra dans âlemlerinin en tanınmış girişimcisi ve DJ'i.
Sonique
Dünyanın bir numaralı kadın DJ'i. 2001'de Brit Award kazandı, albüm çalışmasıyla Amerika ve İngiltere'de bir numaraya kadar yükseldi.
Ali B
Capital Radio Dancemasters hafta sonu şovunun sunucusu, Fabric'de resident DJ.
Anne Savage
Radio 1 DJ'i. Hard House ve techno tarzlarında kadim DJ.

 • Miami
  New York ya da Londra gibi metropollerden farklı olarak, daha çok Latin bir atmosfere sahip. Club Space, Sonique'e göre bu tür mekânların en iyisi. Karayip ve tatil klişelerine uygun bir mekânda dans etmek içinse Nikki Beach öneriliyor. Sabaha karşı chill out zamanı gidilecek iki mekân daha öneriyor Sonique. Biri Latin tarzını sevenler için (biraz pahalı) Rose Bar. Diğeri ise daha hesaplı ama aynı oranda rahatlatıcı bir mekân olan The Aqua.
 • Ibiza
  Norman Jay'e kulak verelim: "Tüm dünyanın club ve chill out mekânı olarak tanıdığı Ibiza, onlarca mekân arasında yolunu kaybedenler için aslında son derece sıradan bir yer." Jay'e göre Ibiza'nın seksi ve çokuluslu club topluluğunun içine karışmak için en iyi mekân Eden. Pacha ise daha çok İspanyol rüzgârını hissedebileceğiniz bir kulüp.
 • Londra
  Pek çok DJ gibi Londra, Jay için de dünyada clubbing hakkında eksiksiz ve gerçekten kaliteli seçenekleri bir arada sunan tek şehir. Müzik zevkiniz ne kadar underground, ne kadar alternatif olursa olsun, bir yerlerde her zaman onu çalan birilerinin olduğunu biliyorsunuz.
  House ve funky sevenler için farklı zevkleri bir arada buluşturma ihtimali olan bir mekân olan The Cross, Sonique'in önerisi. Ali B ise dünyadaki en iyi müzik sistemine sahip mekân olarak tanımladığı Fabric'i öneriyor. DJ'lerin ortak görüşüne göre The End cumartesi akşamları underground sevenler için kaçırılmaması gereken bir yer. 48 saate yayılan bir clubbing session'ı için ise Fridge doğru adres.
 • New York
  Rehberimiz Norman Jay: "Bir zamanlar her şeyin babası, hayatın başladığı yerdi. Şimdilerde ise eğlence hayatı daha ortayollu bir çizgiye doğru kayıyor."
  CentroFly geniş ve büyük bir techno mekânı ama farklı kesimlerden oluşan (kimi zaman da suburban) bir crowd'a yani müdavim topluluğuna sahip. Daha metropolitan bir gece için TriBeCa's Vynil denenmeli. Bu top mekânda geçen yaz İstanbul'a gelen Danny Tenaglia çalıyor. New York'un yeni gözde house ve chill out mekânı ise Openair.
 • Moskova
  Gece hayatı ve tabii clubbing de mafyanın elinde. Kapıdan girerken çoğu zaman silahınızı bırakın, içerde tatsızlık çıkaran ölür gibi uyarılarla karşılaşmak sıradan. Ancak Paul Oakenfold, Fatboy Slim, Lisa Loud gibi DJ'ler bu şehirde performanslar yapmaya başladı. Yakında club kültürünün top merkezlerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılıyor.
 • Uruguay
  Ibiza harika bir yer, ama sadece yazın iyi. Yaz bitmesin diyenler içinse yeni adres Uruguay. DJ'lerin dünya turu programına almadan geçemedği Uruguay, aynı zamanda ünlü kulüplerin de şubelerinin açıldığı bir yer. Liverpool'daki superclub Cream Punta Del Este'de bir şube açtı. Kış ortasında güneş ışığı altında dans etmek için ideal bir yer olduğu her yerde söyleniyor.
  Fuchs
  Yeni açılan Crystal ve Parkorman partileri bu yaz dolacak gibi. Venue'nün bahçesinde açılan Scene de popüler olabilir. Güneyde ise Çeşme bu yaz Bodrum'u sollayacak gibi görünüyor.
  Cervus
  Bu yazın yeni iki mekânı Venue'nün bahçesinde açılan (eskiden Ortaköy'de olan) Scene ve Ortaköy'de açılacak Crystal. Parkorman ve tüm açık hava partileri kalabalık olacak, çünkü yazın kimse kapalı yere girmek istemiyor. Bir de Çeşme'de yeni açılış yapan Joy Beach gözde mekânlardan olacak.
  TAG
  Kilyos, Ada, Parkorman gibi açık hava partileri hep ilgi görecek kalabalık olacak. İstanbul için iki yeni mekan Crystal ve Venue'deki Scene ilk akla gelenler. Bodrum'da Soho popüler bir yer olabilir bu yaz.
  Yakuza
  Kilyos'ta açılacak Solar yazın en iyi mekânı olabilir. Bodrum M&M ve Çeşme, güneyin popüler mekânları olacak. Ayrıca Safran'ın Zihni'nin içinde açacağı yazlık mekan da iyi olacak.