DNA'nı yolla, 'aslen' nerelisin öğren

DNA'nı yolla, 'aslen' nerelisin öğren
DNA'nı yolla, 'aslen' nerelisin öğren

Dev soyağacı oluşturacak projeye başvurular internet üzerinden.

'Asıl memleketinizi', atalarınızın hangi yolları aşıp nerelerde ömür tükettiğini öğrenmek ister misiniz? 'The Genographic Project' dileyenin merakını gideriyor

ADANA - National Geographic Cemiyeti ve IBM’in ortaklaşa yürüttüğü ‘The Genographic Project’ ile insanoğlunun aile ağacı çıkarılıp, günümüzde yaşayan insanların kökeninin nereden geldiği ve nerede yaşayıp dünyaya yayıldıkları araştırılıyor. Genetik uzmanı Dr Spencer Wells başkanlığındaki ‘Genographic Projesi’ için dünyanın farklı köşelerinde yaşayan çok sayıda gönüllüden DNA örneği toplanıyor.
Projenin hedefi, insanlığın kesin olarak nereden yayılmaya başladığını ortaya çıkarmak. Genographic Project’te yer alan bir uzman ekip, insanoğlunun Afrika’nın kalbindeki kökenlerinden, dünyanın dört bir yanına dek uzanan yolculuğunu, zaman ve mekânlara göre araştırıyor. Bunu yapmak için de bağışlanan DNA örnekleri, özel laboratuvarlarda ve bilgisayarlar yardımıyla analiz ediliyor.
Proje, yeni eklenen DNA örnekleriyle her geçen gün genişliyor. Ancak, o ana kadar elde edilen verilerin anlamı da gün geçtikçe değişebiliyor. Öte yandan her yeni bilgi insan göçleriyle ilgili bilgi eksikliklerini giderirken bilinmeyen pek çok nokta da açığa çıkacak.

Ataların izi sürülüyor
Projeye katılmak isteyenlerin, ‘http://genographic.nationalgeographic.com’ adresindeki internet sitesine girip, 99 dolar ve kargo ücreti karşılığında DNA toplama kiti satın alması gerekiyor. Kitle birlikte gelen aparatın ağız içerisine sürülmesiyle elde edilen DNA örneği saklayıcı içine konulup, laboratuvara kargo yoluyla geri gönderiliyor.
Sonuçlar ise gelen kitte yazılı kişiye özel kimlik numarasının internet sitesine girilmesiyle öğrenilebiliyor. Sonuçlarda, kişinin atalarının binlerce yıllık göç serüveni ve nerelerde yaşadıkları hakkında bilgiler yer almakta. Proje yetkilileri topladıkları bilgilerin, bu proje dışında başka hiçbir amaçla kullanılmayacağı konusunda garanti veriyor. (aa)