Doğa Koleji eğitim modeli ile dünyaya örnek oluyor

Doğa Koleji eğitim modeli ile dünyaya örnek oluyor
Doğa Koleji eğitim modeli ile dünyaya örnek oluyor
Türk eğitim sistemine yeni vizyon ve yeni eğitim modelleri kazandıran Doğa Koleji, kendi iç dinamiklerinden aldığı heyecan, inovatif bakış açı ve DNA'larımıza işleyen yenilikçi vizyonla yepyeni eğitim modellerini Türkiye ve dünya eğitim sistemine kazandırdı.

Doğa Koleji’nin geliştirdiği, liseler için MBA programı olan t-MBA, 7 yıldır bütün Doğa Anadolu liselerinde uygulanan, şimdiye kadar yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim gördüğü, uluslararası arenada geçerlilik kazanmış bir eğitim modeli. Bu model sayesinde ne istediğini daha lise yıllarında ortaya koyabilen, karar alma mekanizması gelişmiş, sorumluluk sahibi, girişimci ve vizyonu geniş bir nesil yetişmektedir. 

t-MBA eğitim modeli, bu yıl çok önemli iki ödül kazandı. 5-7 Mart tarihlerinde katıldığı dünyanın önde gelen eğitim kurumlarını Dubai’de buluşturan GESS Show 2013’te “En Başarılı Uluslararası Eğitim Modeli Ödülü ”nü BETT Show 2013’te de Doğa Koleji olarak “En İnovatif Okul” ödülünü kazandık. 

Bugün t-MBA, Fransa’dan İsviçre’ye, Polonya’dan Portekiz’e Kıbrıs’tan, Rusya Federasyonu’na, Türkmenistan’dan ABD’ye, İngiltere’ye dünyada bir çok ülkenin telif hakkını alarak uyguladığı bir modeline dönüşmüştür. 42 ülkede 500’den fazla kurumsal üyesi var. 

Bundan sonraki süreçte Pearson Grup ile yaptığımız işbirliği ile modelimizi üniversitelere tanıtacağız. Hedefimiz t-MBA diplomasını almış öğrencilerimizin üniversitede gittikleri paralel bölümlerde kredilendirilmesi ve sınava tabi tutularak dersten muafiyet kazanmaları. Bunun bir adım ötesi ise t-MBA diploması olan öğrencilerimizin sınavsız olarak bu derslerden muaf tutulmalarını sağlamak olacak. Bu da üniversite eğitimlerinde mezunlarımıza büyük avantaj sağlayacak. 

Oxford ile işbirliği yapan tek okul
Kurulduğumuz günden beri eğitimde yenilikçi yaklaşımlar vizyonumuzla hareket ediyor ve sadece eğitim modellerimiz ile değil okullarımızın ortamları ile de fark yaratıyoruz. Yine Türkiye ’de bir ilk olarak konsept okullarımızı hayata geçirdik.

Doğa Koleji ile Oxford UP arasında devam eden işbirliği çerçevesinde Oxford’u Türkiye’ye getirerek öğrencileri, öğretmenleri benzeri olmayan bir içerikle buluşturduk. Bunun ilk örneğini
Kurtköy Doğa Koleji’nde uyguladık ve İngilizce eğitimini yeniden tanımladık. DOQS konseptli okullarda dil laboratuvarları, ileri teknoloji imkanları, Apple laboratuvarları, Dijital kütüphane, Oxford Street gibi alanlar öğrencilerin İngilizceyi sürekli deneyimleyerek öğrenmelerini sağlıyor. Ayrıca mentorluk, eğitimci eğitimleri, yurtdışı eğitim danışmalığı, yurtdışı kampüsü gibi ayrıcalıklı eğitim araçları sunuyoruz. Bu konsepti Eylül ayında yeni açacağımız diğer okullarımızda da uygulayacağız. Böylelikle önümüzdeki yıl 12 okulumuz daha Oxford Konseptiyle eğitim vermeye başlayacak. 

34 yeni kampüs yolda
Değişik konseptlerdeki kampüs ve okullarımıza bu yıl yenileri ekleniyor. Eylül ayında 22’si İstanbul ’da, 12’si Anadolu’da olmak üzere toplam 34 yeni kampüsümüz eğitim hayatına başlayacak. 2013 yılında 34 yeni olmak üzere toplamda 86 kampüs ve 55 bin öğrenci hedefliyoruz. Ancak devam eden kampüs inşaatlarımızla toplam sayı çok daha fazla olacak.
Anadolu’da İzmir, Ankara , Adana, Gaziantep, Antalya, Kayseri’de, İstanbul’da ise Acıbadem, Çamlıca, Ataşehir 2, Çekmeköy, Sancaktepe, Şişli, Batışehir, Bahçelievler,Başakşehir, Halkalı Esenyurt, Hadımköy ve Gaziosmanpaşa kampüslerimiz açılacak. Görüşmelerimizin sonucuna göre bunlara ilave edeceğimiz projelerimiz de olabilir. 2014 projeksiyonumuzda ise toplamda 100 kampüs, 80 bin öğrenci ve 7.500 öğretmen yer alıyor. 

Doğa Üniversitesi ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor
Ayrıca bu sene k12’de gösterdiğimiz başarıyı ve istikrarı üniversite hayatına taşıyoruz. Doğa Üniversitesi her şeyiyle hazırlıklarını tamamladı. Zannediyorum Doğa Üniversitesi, ek kontenjanla da olsa bu yıl öğrenci alımı yapacak. Kuruluş aşaması tamamlandı ve YÖK’ün onayı bekleniyor. Başarılı ve vizyonist bir üniversite olacak. Sosyal bilimler ağırlıklı olacak üniversitemizin kadrosu kapsamında çok sayıda isim üzerinde netleşmiş sayılırız. Ama üniversite kuruluşu ile birlikte açıklayacağız. Şehir üniversitesi olarak tasarlanan Doğa Üniversitesi, İstanbul’daki 4-5 lokasyonda hayata geçirilecek. Ataşehir ve Halkalı da bu lokasyonlar arasında yer alıyor. 

Uzun vadede hedefimiz ise; “Çocuk Üniversitesi”, ‘’Doğa Konsepti’’, “SOES” ve “t-MBA” gibi 4 farklı kendine özgü eğitim modeli ile dünyaya referans veren, yurt dışında yüzlerce, Türkiye’de binlerce ödül alan ve şuan 32.000 öğrencisiyle, Türkiye’nin en büyük okulu olmayı fazlasıyla hak eden Doğa Koleji’nin, dünyaya örnek olan bu başarılı eğitimden daha çok öğrencinin faydalanabilmesi için çalışmaya devam etmek. Vizyonumuzu ve kalitemizi sürekli arttırarak, sadece sayısal olarak değil marka olarak da bu hızda büyüyerek Türk eğitim sistemi adına daha büyük başarılara imza atmayı hedefliyoruz.

Doğa Koleji, dünyanın en büyük 5 eğitim kurumundan biri
Şu an istihdam, kampüs ve öğrenci sayımızla dünyanın en büyük eğitim kurumları sıralamasında ilk 5’te yer alıyoruz. Amacımız 2013 yılında bu sıralamada ilk 3’e girmek ki bu hedef bizim için ulaşılamayacak bir hedef değil. 2013 sonunda 55 bin öğrenci, 86 kampüs ve 8 bini aşkın çalışana ulaşmayı planlıyoruz. Ortaklıkla birlikte 5 yıllık bir fizibilite çalışması yapmıştık, yılsonu ciro hedefimiz ise 500 milyon dolar. En büyük hedefimiz ise k12 alanında dünyanın en değerli markası olmak. 5-6 yıl içinde bu hedefimize ulaşacağımızı düşünüyorum. 

Doğa’da eğitim, teknolojiyle güçleniyor
Teknolojiyi eğitimimizin bir parçası haline getirmek için dünya devleriyle işbirliği yapıyoruz. Dünyanın en büyük eğitim teknolojisi sağlayıcılarından Promethean’ın dünya çapında 3500 eğitim kurumu arasında, teknolojiyi en iyi kullanan eğitim kurumuna verdiği “Center of Excellence” ödülünü kazanmış bir eğitim kurumu olarak, eğitimde teknolojinin doğru ve güçlü enstrümanlar ile kullanılması için yoğun ve sistemli bir çalışma yürütüyoruz. 

Vestel ve Doğa Koleji Ar-Ge birimleri, eğitimde teknoloji kullanımının geliştirilmesi konusunda inovatif çözümler geliştirilmeye başlandı. Doğa Koleji olarak bu alanda bir ilki gerçekleştirdik ve eğitim teknolojileri üssünü eğitime açtık. 

Doğa Koleji, geliştirdiği eğitim sistemleri ile bugün Pearson, Apple, Turkcell, Vestel gibi alanında dünya devi olan markalarla ortak projeler yürütüyor. Çok büyük bir etkinlikte dünya devi markaların CEO ve başkanlarına sunum yapan Doğa Koleji öğrencileri için Apple’ın üst düzey yöneticilerinden birinin “Keşke yetkim olsa da bu çocuklara üniversite okutmadan şimdi, Apple’da yönetici yapayım diyebilsem” demesi de bunun en büyük göstergelerinden biridir. Türk eğitim sektöründe ilk kez uluslararası yatırım çeken özel okul olan Doğa Koleji’nin en büyük hedefi, ilkokul ve lise dönemini kapsayan k12 kapsamında dünya lideri olmak. 

Doğa Koleji’nin Apple ile işbirliği, dünyada Lighthouse ilan edildi
Mesela şu anda Apple ile yaptığımız proje, dünyada Lighthouse okul olarak ilan edildi. Diğer okullara örnek gösteriliyor olmamız çok kıymetli bir durum. Bizim yaptığımız projeleri Apple videolara çekip, kendi web sitesinde başarı hikâyesi olarak yayınlama kararı aldı.
Teknoloji anlamında ülkemizin en büyük eksikliklerinden biri yaptığımız her şeyin lokal kalması. Teknolojik yatırımlarımızı globalleştiremiyoruz. Ama Doğa Koleji olarak bizim yaptığımız teknolojik yatırım globalleşiyor. Diğer ülkelere örnek olabilmek ve bunu eğitimde yapabilmek, hatta Türkiye eğitimde geri kalmış bir ülke diye söylenirken bunu yapabilmek, bence çok büyük bir başarı. Önümüzdeki üç yıl içinde birçok projemizin dünyada örnek rol model oluşturacağına inanıyorum çünkü bizim sadece teknoloji anlamında böyle bir vizyonumuz yok, aslında bizim kurum olarak her alanda yenilikçi vizyonumuz var. 

Ders anlatımında dijital dönem başlıyor
Bizim hotcase stüdyolarımız var, öğretmenlerimiz gelip bu hotcase stüdyolarında canlı ders anlatımları yapıyorlar, konular anlatılıyor, videoları çekiliyor. Bu çekimler I-tunes’da yayınlanmak için hazırlanıyor. Şu anda iki binden fazla kayıt var, altmış bine yakın dijital materyalimiz var. Bu materyallerin hepsi kendi öğretmenlerimizin hazırladığı bize ait olan materyaller. 

Bizim test kitaplarımız da var, bu test kitaplarındaki her sorunun çözüm videosu dijital ortamda mevcut. Öğretmen tek tek soruları anlatarak bu videoda çözümünü yapıyor, bu da yaklaşık kırk bin civarında soru ediyor. Bu işin arkasında inanılmaz bir insan ve beyin gücü var, çok büyük bir emek var. Maalesef en zor kısmı bu çünkü bu biten bir süreç değil, sorular devamlı geliştiriliyor, konular devamlı geliştiriliyor ve kurumla beraber bu süreç devamlı yaşıyor. Geçen yıl kırk iki bin bilgi vardı, bu yıl altmış bin oldu. Doğa Kolejinin tüm kampüslerinde tüm dersler aynı materyaller ile işlenir. Akıllı tahtalar için bizim tarafımızdan geliştirilen özel yazılımımız vasıtasıyla yeni materyaller anında tüm sisteme dağılır, bu işlem de zümrenin işini inanılmaz kolaylaştırıyor. Zümrelerimiz de iki yıldır dijital ortamlarda yapılıyor. 

SBS ve LYS’de yüksek puanlar Doğa’dan çıkıyor
Öğrencilerimizin SBS ve LYS’de aldığı parlak sonuçlar her yıl gurur tablomuzu oluşturuyor. Üst üste hemen her yıl SBS ve LYS sonuçlarında en üst sırada yer alıyoruz. 2012 yılında SBS’de 494,053 puan ortalamasıyla Türkiye’nin en başarılı okulu olduk. Türkiye birincisi olan 4 öğrencimizin yanı sıra ilk 500’de 48 öğrencimiz yer aldı. 2012 LYS’de tüm alanlarda aldığımız puan ortalamalarıyla Türkiye lideri olmayı başardık. İlk beş tercihine giren öğrencilerimizin oranının %70 olarak gerçekleşmesi tüm mezunlarımızın istedikleri branşlarda yükseköğrenimlerine devam edecek olması anlamına geldiğinden bizim için çok değerli bir sonuç. 

En iyiler Doğa Koleji’nde buluşuyor
Öğrencilerimizin gösterdiği başarılar saymakla bitmiyor. Mezunlarımız sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı, saygıdeğer üniversitelerinde de bursla okuma hakkı kazanıyor. Bu başarıları da bizi gururlandırıyor.
Doğa Koleji olarak sosyal iletişim becerileri gelişmiş, farkındalık yaratabilen, kendisini ve dünyayı iyi tanıyan, özgüveni yüksek, girişimci, çevreye duyarlı, teknolojik yenilikler anlamından dünyayla eş zamanlı yürüyebilen, Türkiye’nin adını her alanda dünyaya duyuran öğrenciler yetiştirmek temel hedefimiz. Bu hedefimize öğrencilerimizin başarılarıyla ulaşıyoruz.
Doğa Koleji, okul sporlarında Türkiye ve Dünyanın en önemli markalarından birisi oldu. Basketbol, Voleybol, Hentbol ve Atletizmde İ.S.F de katıldığı yarışmalarda aldığı dereceler ile ülkemizin gurur kaynağı oluyor.
Dünya Liselerarası Basketbol Şampiyonasında 2009 yılında Genç Erkek Basketbol takımımız “dünya şampiyonu” olmuş ve Türkiye’nin adını dünyaya duyurmuştu. Bu yıl da Genç Bayan Basketbol Takımımız aynı kupayı ülkemize getirdi. Geçtiğimiz ay 24 ülke takımı arasında oynanan turnuvada Türkiye, dünya şampiyonu oldu. Bu çok önemli bir başarıdır ve öğrencilerimizin ülkemizi her alanda temsil ettiğinin en açık kanıtıdır.