Doğal afetler hız kesmiyor, Filipinler yeni tayfunu bekliyor

Doğal afetler hız kesmiyor, Filipinler yeni tayfunu bekliyor
Doğal afetler hız kesmiyor, Filipinler yeni tayfunu bekliyor

Endonezya?nın Sumatra Adas?nı art arda vuran depremlerde 1100 kişi öldü, hâlâ enkaz altında 3 bin kişi olduğu düşünülüyor. FOTOĞRAF: AFP

ROMA/PADANG - Doğal afetlerle boğuşan dünyadan sel ve deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Dün İtalya’nın Messina kentinde meydana gelen selde ilk belirlemelere göre dokuz kişi hayatını kaybetti. Yaklaşık 20 kişi de kayıp. Messina’nın Catania ile kara ve demiryolu bağlantısı kesildi.
Filipinler’deyse 293 kişinin ölmesine yol açan Ketsana kasırgasından sonra ülkeyi yeni bir ‘süper tayfun’un vurması bekleniyor. Filipinler’e yaklaşan Parma tayfunu 1,8 milyon kişiyi tehdit ediyor. Olası felaket öncesinde Filipinler’de doğal afet durumu ilan edildi.
7,6 ve 6,8 büyüklüğündeki depremlerle sarsılan Endonezya’da ölü sayısı sağlık bakanlığınca 715 olarak belirtilirken, Birleşmiş Milletler’in verilerine göre bölgede 1100 kişi can verdi. 2 bin 400 kişi hastaneye kaldırıldı. Enkaz altındaysa en az 3 bin kişinin olduğu düşünülüyor. Avrupa Birliği Komisyonu Asya Pasifik ülkelerine 7 milyon avrodan fazla acil insani yardım kararı aldı.
Şiddetli depremin ardından Tsunami dalgalarıyla da 169 kişinin öldüğü Samoa takım adalarında dev dalgalardan kurtulmayı başaran iki günlük bebeğe ‘Tsunami’ adı verildi. (aa, ap, afp)