Doğançay Bodrum'a uğurlandı

Doğançay Bodrum'a uğurlandı
Doğançay Bodrum'a uğurlandı

Cenazede tabutu taşıyanlar arasında bakanlar Egemen Bağış ve Ertuğrul Günay da vardı.

Türk resminin önemli ismi Burhan Doğançay için dün Teşvikiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Doğançay bugün Bodrum'da toprağa verilecek.

Tedavi gördüğü hastanede iki gün önce vefat eden Türkiye resminin önemli ismi Burhan Doğançay için ilk uğurlama töreni dün İstanbul’da gerçekleştirildi. 84 yaşında hayatını kaybeden Doğançay için Teşvikiye Camii’nde cenaze namazı kılındı. Cenaze töreninde, eşi Angela Doğançay, kardeşleri Ayten Doğançay ve Tülin Sina Özbudak ile yakınları taziyeleri kabul etti. Sevenleri, önünde fotoğrafı ve çiçekler bulunan Doğançay’ın Türk bayrağına sarılı tabutu önünde dua etti.
Ailesi ve yakınları ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, sanatçı İzzet Günay, gazeteci-yazar Hıncal Uluç, yazar, sanat eleştirmeni ve akademisyen Hasan Bülent Kahraman, All Arts Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin katıldığı törene, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da çelenk gönderdi.
Ressam Burhan Doğançay’ın cenazesi, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınarak, cenaze aracına taşındı. Doğançay’ın cenazesi, daha sonra vasiyeti üzerine toprağa verilmek üzere Bodrum’a gönderildi. Doğançay’ın cenazesi, bugün Bodrum Turgutreis’te Karabağ Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
Cenaze töreninde gazetecilere konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Resim kalıplarımızı yıkan, dünyadaki çağdaş forumları bizden kaynaklanan özelliklerle birlikte ortaya çıkaran büyük Türk ressamlarından biriydi” dedi.
Egemen Bağış da Avrupa Parlamentosu’nun ve Avrupa Konseyi’nin farklı kurum ve binalarında Doğançay’ın eserlerinin olduğunu hatırlattı.