Doğanın en doğal ile buluşması: Bebeklerini özgürce emziren kadınlar

Doğanın en doğal ile buluşması: Bebeklerini özgürce emziren kadınlar
Doğanın en doğal ile buluşması: Bebeklerini özgürce emziren kadınlar
Son günlerde oldukça sık karşımıza çıkan ve ses getiren tartışmalara yol açan bir konu da kadınların bebeklerini emzirirken maruz kaldıkları toplum baskısı. Fotoğrafçı Erin White'ın bu konuyu bir başka açıdan ele aldığı fotoğraf serisi ise doğanın en doğal olanla buluşmasına; bir canlının yavrusunu beslemesine tanıklık etmemizi sağlıyor. Fotoğrafçının bu seri ile amaçladığı şey ise, emzirmenin seksi çağrıştıran bir eylem olduğuna, ve bu yüzden saklanması gerektiğine dair olan algıyı değiştirip doğallığını göstermek ve kadınların bu konuda hissettiği baskıyı kaldırabilmek.

Kendi de emzirme konusunda kendini baskı altında hisseden bir anne olan Erin White, ‘Women in the Wild’ (Vahşi Doğadaki Kadınlar) isimli fotoğraf serisi için ihtiyacı olan cesareti, emzirme döneminde çektiği sıkıntılardan aldığını söylüyor. Stephanie Karr Studios’a ait bir fotoğrafı görüp ilham alan bir emzirme grubuna dahil olan fotoğrafçı, kendi fotoğraflarını çektirmek isteyen annelerin gönüllü fotoğrafçısı olmuş.

Çektiği ilk fotoğraf olan tüm annelerin dahil olduğu fotoğrafı  sosyal medya hesaplarından paylaştıktan sonra dünyanın dört bir yanından pek çok kişiden ve anneden oldukça duygusal mesajlar aldığını söyleyen White, kadınların emzirmeye hak ettiği doğallığı kazandırmak için sahip oldukları motivasyondan çok etkilenmiş. Bunun üstüne gruptaki her anneyi tek başına çekip, onların hikâyelerine de yer verdiği bir fotoğraf serisi ortaya çıkmış. Toplamda 51 annenin fotoğrafını, doğanın ortasında, bebeklerini emzirirken çeken Erin White, onları ‘ilham verici’ olarak tanımlamış.

Fotoğraf çekiminde annelere kendilerini nasıl rahat hissedeceklerse öyle giyinmeleri ve poz vermeleri söylenmiş. Bazı kadınlar çekime kıyafetleriyle katılırken, bazıları da kıyafetlerini çıkararak poz vermeyi tercih etmiş. White, ‘Pek çok kadının birbirinden cesaret alarak kıyafetlerini çıkardıklarını gördüm. Bu sanıyorum bir tür güç veriyor; oldukça savunmasızsınız evet, ama sizin gibi bir sürü insan var hissi yaratıyor.’ Dedi.

White ayrıca, ‘Umarım bu fotoğraf serisi insanların emzirmeyi, seks çağrışımı yaptığı iddiasıyla saklanması gereken bir hareket olarak nitelendirmeyi bırakıp, emzirmenin yalnızca emzirme ve doğal olduğunu görmelerine yardımcı olur.’ Diye de ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Sosyal Medya

  ,

  Medya

  ,

  Fotoğraf

  ,

  Seks

  ,

  sosyal