Doğduğu mahalleden uzakta öldü

Doğduğu mahalleden uzakta öldü
Doğduğu mahalleden uzakta öldü
'Evlatları' Müslüm Baba'ya bugün CRR Konser Salonu'ndaki törenin ardından Teşvikiye Camii'nde veda edecek...

Yaşam savaşını kaybeden
arabeskin babası Müslüm Gürses, yaklaşık dört aydır Şişli’deki Memorial Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Geçen kasım ayında kalp ameliyatı geçiren sanatçı, operasyonun hemen ardından böbrek ve karaciğer yetmezliği şikâyetiyle yoğun bakıma alınmıştı.
Gürses’in naaşının yarın öğle vakti Teşvikiye Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verileceği öğrenildi. Cenaze namazından önce saat 10.00’da, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda da bir tören düzenlenecek.
Erdoğan’dan şiirle veda

 Sanatçının ölümünün duyurulmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan üzüntülerini dile getirdi. Gürses’in hem kendi nesillerini hem de genç nesli derinden etkileyen, şarkılarıyla sevginin, kardeşliğin ve dayanışmanın şiirini yazmış değerli bir sanatçı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Allah taksiratını hasenata tebdil etsin. Ailesine, yakınlarına, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi. Erdoğan, konuşmasına Ali Tekintüre’nin yazdığı ve Müslüm Gürses’in seslendirdiği ‘Evlat’ şiirini de not olarak düştü.
Hastaneden mikrop mu kaptı?
Öte yandan Gürses’in ölümünün ardından İbrahim Tatlıses de ilginç bir iddiada bulundu. Sanatçının bir hafta önce vefat ettiğini söyleyen Tatlıses, ‘Müslüm Babanın ex olduğunu fakat ailesine söyleyemedikleri için cihaza bağlı tuttuklarını’ öne sürdü. Tatlıses, “Gürses’in ölümü kalp yetmezliği, akciğer falan filan değil. Resmen yoğun bakımda kaptığı mikroptan öldü” dedi. Gürses’in ölümüyle ilgili iddialar cuma günü sosyal medyada da yayılmıştı. Söylentileri ciddiye alan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bunun üzerine bir de başsağlığı mesajı yayımlayınca zor durumda kalmıştı.

‘İsyanıyla ezilenlere yeni bir hayat sundu’

Ali Tekintüre (Söz yazarı): Müzik piyasasına girdiğim dönemden beri tanıdığım birisiydi Müslüm Gürses. Yani 1975’ten bu yana tanıyordum. Benim sözünü yazdığım çok eser okudu. Pek çok patlamış eserinde payım vardı. Demin baktım başbakan da herhalde ezberlemiş, ‘Evlat’ı söyledi. O da ortak çalışmamızdı. İnsanın inanası gelmiyor. Çok uzun zaman olmuştu onu görmeyeli. Bir yıl kadar önce bir organizasyonda görüşmüştük. Sık sık görüşemesek de muhabbetimiz vardı. Gelmiş geçmiş en büyük yorumculardandı o. Ailesinden daha çok üzülecek hayranları ve sevenleri olduğuna eminim. Çok kişiyi enterese edecek bir ölüm bu. Hayat arkadaşı Muhterem Nur için de çok zor bir şey. Başımız sağolsun...
Cumhur Canbazoğlu (Müzİk yazarı): Müslüm Baba 59 yaşındaydı ve aşağı yukarı otuz yıldır ‘baba’ydı. Müziği bilirdi, özellikle de halk müziğini. 80’lerde varoşun sesi haline gelmiş, isyanıyla, acısıyla yeni bir ‘underground’ yaşam biçimi sunmuştu ezilenlere. Sonra kemik kitlesinden ayrı düşerek sınıf atladı ve klasik dinleyenleri taksicilerin, tamircilerin, işçilerin yanına sosyeteyle yuppi’leri de kattı. Reyting peşindeki medyanın da yardımıyla kısa sürede farklı coğrafyaların babalığını üstlendi ve yaşamını yitirdiğinde mahallesinden çok uzakta bir yerdeydi.
Ezel Akay (yönetmen): Çok üzüldüm ve ben bunu gerçekten tıbbi bir hata olduğunu düşünüyorum. Çok yazık oldu. Bence bu durum büyük bir dikkatsizlik sonucu oluştu. Müslüm Gürses sağlığına çok dikkat eden biri değildi ama bypass olana kadar da bu kadar erken öleceği bir durum yoktu. Önümüzdeki yıllarda ondan çok ilgi çekici projeler bekliyordum. Büyük bir kayıp.
Bülent Ortaçgİl (müzİsyen): Tabii ki bir insanı kaybetmek çok acı. Müslüm Gürses ile hiç tanışmadım. Ancak benim ‘Sensiz Olmaz’ şarkımı okumuştu ve herkes çok beğenmişti.
O şarkıyı çok güzel bir şekilde okumuştu, ben de çok beğenmiştim. Çok önemli bir şarkıcıydı. Anladığım kadarıyla son dönemlerde sağlık durumu kötüye gidiyordu. Sanat camiasından bir insanın ölümü üzücü.
Hakkı Bulut: (müzİsyen) Bir sanatçı arkadaşımı, bir dostumu kaybetmenin büyük üzüntüsünü yaşıyorum. Bir çınar daha devrildi gitti. Hayatta kader diye bir şey vardır. Ömrü bu kadardı.