Doğru ilaç kullanımı iyileştiriyor

Dünya Ağrı Enstitüsü Başkanı Prof. Dr Serdar Edirne: İlaç kullanımı doğru öğretilirse hastaların yüzde 85'i hızla iyileşirNAFIZ ALBAYRAK

NEW YORK – Dünya Ağrı Enstitüsü Başkanı Türk bilim adamı Prof.Dr. Serdar Erdine (yanda), Türkiye’de ağrısı olan hastalara ilaç kullanımının doktorlar tarafından doğru öğretilmesi durumunda hastaların yüzde 85’inde daha hızlı iyileşme sağlanacağını söyledi.


Dünya Ağrı Enstitüsü'nün (World Institute of Pain -WIP) 5.Uluslararası Kongresi için New York'ta bulunan WIP Başkanı Prof.Dr. Serdar Erdine, ağrının tıpta bilim dalı olduğunu ve ağrının basite alınamaması gereken bir hastalık olduğunu dile getirdi. Prof.Dr. Erdine, yemekler arasındaki zaman fakına dikkat çekerek, “Sabah ile öğle yemekleri arasında dört saat fark var. Ancak, akşam ile sabah arasında 12 saat. Hasta yemek sonrası ilaç alınca haliyle gece ağrıları yeniden nüksediyor ve bu da tedavinin uzamasına neden oluyor” dedi. Prof.Dr. Erdine, kronik ağrı hastalığının, her yıl tüm dünyada 700 milyon işgünü kaybına yol açan yaklaşık 60 milyar dolar zarar meydana getiren ve günümüzde toplumsal sorun olarak karşımıza çıktığını belirtti.
New York'ta çalışan Türk gazetecilerle basın toplantısı düzenleyen Erdine ve Sağlık Bakanlığı Eğitim Genel Müdürü Prof.Dr. Safa Kapıcıoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'nin ağrı tedavisi konusunda dünya ortalamasında iyi bir yere sahip olduğunu belirten Prof.Dr. Serdar Erdine, ülkemizdeki 24 tıp fakültesinde halen algoloji (ağrı) bilim dallarının faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Yakında yürürlüğe girmesi beklenen ‘Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nde algolojinin yan dal olarak yer alacağına dikkat çeken Prof.Dr. Erdine, ağrı tedavisinin uzmanlık gerektirdiğini ve bunun da ancak eğitimle doktorlara verilebileceğini vurguladı.
Türkiye'nin algolojide önemli mesafe kaydetmesine rağmen hala ciddi sıkıntıları olduğunu belirten Erdine, bu zorlukların başında da morfin ve benzeri ilaçların hastalara reçetelenmesinde büyük kısıtlamalar görüldüğünü dile getirdi.
New York'ta başkanlığını yaptığı WIP kongresi hakkında bilgi veren Erdine, kongreye dünyadan 2 bin 400 ağrı uzmanı ve bu alanda uzmanlaşmış sağlık personelinin katıldığını söyledi. Prof.Dr. Erdine, “ABD'den 440, Türkiye'den ise 120 doktor kongreye katıldı. En çok katılan ülke sıralamasında Türkiye üçüncü durumda ve bu çok iyi bizler açısından” diye konuştu. Kongre'nin amacını; ‘Uluslararası kongreler, bölgesel sempozyumlar ve girişimsel ağrı tedavi deneyimlerinin paylaşıldığı çalışma grupları ile ilaçla tedavide başarılı uygulamaların, en yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin tüm sağlık profesyonellerine ulaşması ve tedavide ortak eğitim işbirlikleri inşa edilmesine destek olmak' olarak açıkladı.
WIP'nin 1993 yılında 5 doktor tarafından kurulduğuna değinen Prof.Dr. Erdine, kendisinin de bu ilk 5 arasında olduğunu söyledi. 2008- 2011 dönemlerinde WIP'nin başkanlığını yürüteceğine değinen Prof.Dr. Serdar Erdine, önümüzdeki yılda aynı kongrenin altıncısının Seul’da yapılacağını kaydetti.

PROF. KAPICIOĞLU: YÖNETMELİK 2 AYA ÇIKAR
Tıpta Uzmanlık Tüzüğü'nün 2 aya kadar çıkacağını tahmin ettiğini anlatan Sağlık Eğitim Genel Müdürü Kapıcıoğlu, aynı şekilde bu yeni yönetmelikte 44 ana ve 44 yan olmak üzere 88 uzmanlık alanının olduğunu anlattı. Ağrı tedavisinin yeni tüzük ile resmi olarak tıp alanında kabul edileceğine işaret eden Kapıcıoğlu, bu uzmanlığında artık eğitimle verilerek sertifikalaşacağını kaydetti.

Türkiye'de hâlâ ciddi oranda sağlık mensubu açığının olduğunun altını çizen Kapıcıoğlu, ancak bu yıl biraz olsun tıp fakültelerinde kapasite artırımının sağlanabildiğini dile getirdi. (aa)