Doğu yıldızını 'Türkçe ve Kürtçe arıyor

Hakkari'de ilk kez iki televizyon kanalı işbirliğiyle düzenlenen "Doğu Starını Arıyor" ses yarışması heyecanlı ve çekişmeli geçti. Yarışmada, türkülerin Türkçe ve Kürtçe olarak söylenmesi sırasında juri üyeleri arasında tartışma çıktı


Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle


HAKKARİ - 'Vizyon TV' şirketi tarafından organize edilen ve uydu aracılığıyla yayın yapan 'Denge TV'nin katkılarıyla Iğdır ve Van'dan sonra "Doğu Starını Arıyor" Türkçe ve Kürtçe ses yarışması Hakkari'de devam etti.
Yarışmaya il ve ilçelerden yaklaşık 70 kişi katıldı. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki yarışmaya katılanlara 2 türküden birini Türkçe, birini Kürtçe olarak okuma şartı getirildi.
Heycanlı ve zevkli geçen yarışmaya katılan Umut Temirağa, Kürtçe uzun hava söyledikten sonda juri üyesi Enis Behiç Yılmaz, kendisinden bir de Türkçe türkü söylemesini istedi.
Bir diğer juri üyesi olan Kemal Amed ise, diğer türkünün de Kürtçe olmasını istedi. Bunun üzerine Yılmaz ile Amed arasında tartışma çıktı.
Yarışmayı izlemeye gelenler bu duruma tepki gösterip salonu terk edeceklerini söyleyince, Denge TV'nin sunucusu Salih Sütlan, devreye girerek ortamı yatıştırdı.
Salondaki tartışma tatlıya bağlandıktan Kemal Amed de diğer sanatçılarla sahneye çıkıp, hep beraber Kürtçe türküler eşliğinde halay çekti.
2 gün sürecek olan 'Doğu Starını Arıyor' elemelerinde dereceye giren yarışmacılar daha sonra Türkiye elemeleri için Diyarbakır'a gidecek.
Yarışmada birinci gelen yarışmacıya albüm, klip ve 20 bin, ikinciye albüm, klip, 10 bin, üçünçüye ise sadece 15 bin TL para ödülü verileceği belirtildi. (dha)