'Doğum kontrol hapları yağlanmayı artırıyor'

'Doğum kontrol hapları yağlanmayı artırıyor'
'Doğum kontrol hapları yağlanmayı artırıyor'
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız: "Uzun süreli kullanımda doğum kontrol hapları, vücuttaki yağın miktarını ve bulunduğu bölgenin şeklini değiştirebiliyor."

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ünitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, doğum kontrol haplarının vücuttaki yağ miktarını artırdığını söyledi. Antalya ’da düzenlenen Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi’ne katılan Yıldız, doğum kontrol ya da yumurtalıklarda oluşan bazı kist türlerinin tedavisi amacıyla da verilen bu hapların kullanım süresine dikkat edilmesini önerdi; tedavi amaçlı ilaç alımının bazen uzun sürebileceğine işaret ederek, 35 yaşın üzerinde, çok kilolu, sigara içen, hipertansiyonu bulunan kadınların doğum kontrol hapı kullanmamaları gerektiğini söyledi.

“Risk grubundaki kadınlar, doğum kontrol hapını kullandıkları takdirde küçük damarlarda pıhtı oluşabilir. Bu da hayatı tehdit eden durumları beraberinde getirebilir” diye konuşan Yıldız, normal vücut ağırlığına sahip, iyi huylu kist tedavisi için doğum kontrol hapını 6 ay süreyle kullanan kadınlarda, vücuttaki yağ oranının değiştiğini anlattı. “Detaylı şekilde değerlendirdiğimizde vücuttaki yağ miktarının arttığını, bunun da özellikle bel çevresine doğru toplandığını görüyoruz. Uzun süreli kullanımda doğum kontrol hapları, vücuttaki yağın miktarını ve bulunduğu bölgenin şeklini değiştirebiliyor” diyen Yıldız, risk grubundaki kadınların, doğum kontrol amacıyla hap yerine alternatif yöntemleri uygulaması gerektiğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Antalya

  ,

  Hacettepe

  ,

  Sigara