Doğurganlık şifresi kadının kanında gizli

Kan grubu 0 olan kadınlar daha zor hamile kalıyor

Amerikalı bilim insanlarına göre kadınların kan grubu doğurganlıklarını etkiliyor. Çocuk sahibi olmakta zorlanan ve tedavi gören kadınların kan gruplarını inceleyen araştırmacılar, 0 grubundaki kadınların hamile kalmakta daha zorlanabileceğini söylüyor. Çünkü araştırmaya göre kan grubu 0 olan kadınların yumurta sayısı daha az ve yumurta kalitesi de daha düşük.
Yale Üniversitesi ve New York’ta bulunan Albert Einstein Tıp Fakültesi’nden ekiplerin ortaklaşa yürüttüğü araştırmada, yaş ortalaması 35 olan yaklaşık 560 kadın incelendi. Kadınlardan alınan kan numunelerinde, bellibaşlı doğurganlık ölçütlerinden biri olan kabul edilen FSH hormonunun yoğunluğuna bakıldı. Kandaki FSH hormonu 10 derecenin üstünde çıkan kadınlar hamile kalmakta zorlanıyor. Yüksek miktarda FSH hormonu, yumurta sayısının azaldığına işaret ediyor.
Araştırmacılar, kan grubu 0 olan kadınlarda yüksek seviyede FSH hormonuna rastlanması olasılığının diğer kan gruplarından iki kat fazla olduğunu söylüyor. Öte yandan kan grubu A olan kadınlardaysa FSH hormonu kayda değer miktarda düşük seyrediyor.
Amerika’nın Denver kentinde bir tıp konferansında sonuçları açıklanan araştırmaya karşı çıkanlarsa doğurganlığın pek çok farklı etmene dayandığını ve sadece kan grubuyla ilişkilendirilemeyeceğini vurguluyor. ( bbc )


    ETİKETLER:

    BBC