Doktorlara inat hayata bağlandı

Doktorlara inat hayata bağlandı
Doktorlara inat hayata bağlandı

Londra'da trafik kazası geçiren Gözde Şengür artık dik durabiliyor.

Doktorların 'artık yürüyemezsin' dediği felç kız artık oturabilecek duruma geldi. Topuklu ayakkabı giyip makyaj yapan kız yürümek için tedavi görüyor
EMRE BAYLAN

ANTALYA - Londra’da mankenlik yaparken geçirdiği trafik kazasında boynundan aşağısı felç olan Gözde Şengür, İngiliz doktorların ‘Artık bir daha yürüyemezsin’ demesine inat, ‘Bu sizin düşünceniz. Ben yürüyeceğim’ diyerek hayata meydan okudu. 4 yıldır mücadele eden ve bugün oturabilecek hale gelen Gözde, yürümek için Antalya'da tedavi görmeye başladı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da Welwyn Garden City bölgesinde restoran işletmecisi Meysun ve Tuna Şengül çiftinin kızı 20 yaşındaki Gözde Şengür, 17 Eylül 2005'te ailesinden habersiz aldığı son model spor otomobille Londra sokaklarında dolaşmaya çıktı. Henüz 16 yaşında ehliyeti dahi olmayan Şengür'ün kullandığı otomobil lastiği patlayınca bir ağaca çarptı. Beş takla atan otomobili kullanan Gözde'nin boynu kırıldı. Helikopterle hastaneye yetiştirilen Şengür 2 ay komada kaldı, 5 ayrı ameliyat geçirdi. Gözde'nin bir daha yürüyemeyeceği kanatine varan doktorların bu kararın, Gözde'ye ve ailesine psikologlar eşliğinde iletilmesini istedi. Doktorlar, yüzlerce kelimenin ardından Gözde'ye, “Artık bir daha yürüyemezsin” dedi. Gözde, onları izledi ve sonunda “Bu sizin düşünceniz. Ben yürüyeceğim ve bunu hepinize göstereceğim” yanıtını verdi.

Hayatının son 4 yılını tekerlekli sandalyeye bağlı geçiren Gözde Şengür, cesaretiyle yaşama tutundu. Yürüyeceğine inandığını belirten Gözde, azmi elden bırakmadı. Londra'da gördüğü tedavinin ardından elleri ve kollarını oynatmaya başladı, yürüme hayaliyle sürekli egzersiz yaptı ve bugün oturabilir hale geldi.
Gözde Şengür, 10 gün önce de tedavisine devam etmek için Antalya'daki bir Sağlık Yaşam Merkezi'ne geldi. Fizik tedavi uzmanı Dr. Kazım Doğan'ın denetiminde Gözde'nin tedavisine başladı.

Antalya'daki tedavide bacak kaslarını hissetmeye başladığını söyleyen Gözde'nin doktoru Kazım Doğan, şunları söyledi:
“Bize geldiği dönemde tekerlekli sandalyede yığılı bir şekilde duruyordu. 10 günlük tedavinin sonucunda karın ve bel kaslarında sağladığımız güçlenmeyle oturabilir hale getirdik. Gözde ile daha çok işimiz var ama kendisinin bu işi başarabilceğine ilişkin son derece güçlü bir inancı var. Bunu yapacaktır. Bizim tek yaptığımız ona var gücümüzle destek olmak.”


TOPUKLU AYAKKABI GİYİYOR

 

Kazadan önce Londra'da mankenlik yapan Gözde Şengür, mutlaka yürüyeceğine inandığını belirtirken, bileğine yaptırdığı 'Ride or die' (Sür ya da öl) dövmesiyle bu inancını pekiştirdiğini söyledi.
Hayatla bağını hiçbir zaman koparmadığını belirten Gözde Şengür, tekerlekli sandalyede yaşamasına rağmen topuklu ayakkabı giymekten vazgeçmediğini, makyajsız dışarı çıkmadığını söyledi.
Gözde, alışveriş yapmaktan, kendine yeni kıyafetler almaktan büyük zevk aldığını belirtti.


MUCİZE GİBİ BİR DURUM

Londra polisinin kendilerini arayarak kazadan haberdar ettikleri anı unutamadığını kaydeden Gözde'nin annesi Meysun Şengür, “Telefondaki polis memuru 'Kızınızın durumu çok ağır. Bu onu son kez görme şansınız olabilir' diye konuştu. Ne olduğunu anlamadan hastaneye koştuk. Aylarca yaşam savaşından galip gelmesini bekledik. Bunu başardı. Şimdi de yürümesini bekliyoruz. Bunu da başaracaktır. O günleri artık hatırlamak bile istemiyoruz” dedi.
Tiedavi süreceni de anlatan Meysun Şengür, “Onun kirpikleri hareket etse bir deli gibi bir mutluluğa bürünüyorduk. Bu hali mucize gibi bir durum” diye konuştu.(dha)