Doktorundan açıklama: Müslüm Gürses'in durumu kritik

Doktorundan açıklama: Müslüm Gürses'in durumu kritik
Doktorundan açıklama: Müslüm Gürses'in durumu kritik
Müslüm Gürses'in hayatını kaybettiği yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapan doktorlar, Gürses'in ölmediğini ancak durumunun çok kritik olduğunu açıkladı.

15 Kasım perşembe günü geçirdiği by-pass ameliyatından sonra yoğun bakıma alınan ve o günden bu yana tedavisi burada sürdürülen sanatçı Müslüm Gürses'in hayatını kaybettiği iddia edildi.

Haber ajanslarından beyin ölümünün gerçekleştiği yönünde gelen haberlerin ardından Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu “Müslüm Gürses'i kaybettik. Çok üzgünüm, başımız sağolsun. Ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum” dedi. Ancak Müezzinoğlu, Twitter hesabından Müslüm Gürses ile ilgili yaptığı açıklamayı daha sonra sildi. Kırklareli'nde bulunan Bakan Müezzinoğlu, "Müslüm Gürses'in dün gece durumu kötüydü" dedi.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Deniz Şener ölüm haberlerinin ardından kameraların karşısına geçerek bir açıklama yaptı. Dr. Şener, Gürses’in yoğun bakımdaki tedavisini devam ettiğini ancak durumunun kritik olduğunu her an kaybedebileceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Müslüm beyle ilgili olarak son günlerde olan durumundan farklı bir durum yok. Genel durumu iyi değil. İyiye gitmiyor. Uzun süren bir yoğun bakım sürecini beraber yaşadık. Halen yoğun bakımda. Makine desteğiyle birlikte hayatını sürdürmekte. Genel durum itibariyle iyi değil. Kaybedebiliriz. Ancak şu anda bir beyin ölümü gerçekleşmiş değil. Genel durum itibariyle geçen süreci de düşünürsek durumunun iyi olmadığını ve özellikle son günlerde iyiye gitmediğini görüyoruz. Kaybedebiliriz, bu risk oldukça yüksek. Ama şu anda makinelerin desteğiyle hayatını sürdürmekte."

"MAALESEF ARZU ETTİĞİMİZ İYİLEŞMEYİ SAĞLAYAMADIK"

Bir gazetecinin "Hangi organlarında sorun var?" şeklindeki sorusuna doktor Deniz Şener, "Akciğer sorunumuz tam olarak çözülemedi. Akciğer makinesiyle solunum desteği yapıyoruz. Kanını oksijenlendirerek, bu özel bir makine, onun sayesinde akciğerlerin görevini makineyle sürdürüyoruz. Kolunu bacağını oynatıyor. Ancak bilinci yerinde değil. Solunum desteğini sürdürüyoruz. Tedavisi yoğun bakım şartlarında devam etmekte" diye cevap verdi.

"Menajerinin verdiği bilgiye göre beyin ölümü gerçekleştiği söyleniyor?" şeklindeki soruya ise Şener, "Beyin ölümü için kriterler vardır. Bu kriterler içerisinde beyin ölümü gerçekleşmiş değil. Ama bulgularımız, genel durumunun kötü olması nedeniyle böyle bir algılama ve değerlendirme yapılmış olabilir" yanıtını verdi.

"Sanatçının durumunu kritikleştiren enfeksiyon kapması mıdır yoksa başka bir sebep mi var?’ şeklindeki soru üzerine Deniz Şener, "Uzun süren bu yoğun bakım süreci içersinde pek çok komplikasyonla uğraştık. Böbrek yetersizliği, karaciğer yetersizliği, akciğerlerindeki sorunlar, uzun sürecin getirmiş olduğu enfeksiyonlar. Vücut direnci nedeniyle uygulanan tedaviye rağmen bir problemi çözdük başka bir sorun çıktı. dolayısıyla yapılacak tıbbi tedavi olarak yapılması gereken her şey sonuna kadar yapıldı. Ancak kişinin direnciyle ilgili. Maalesef arzu ettiğimiz iyileşmeyi sağlayamadık" dedi.

SEZEN AKSU: ONUN İÇİN DUA ETMEK LAZIM
Müslüm Gürses'in sağlık durumuna ilişkin çıkan haberler üzerine sanatçının dostlarını hastaneye geldi.

Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Selami Şahin'in yanı sıra Sezen Aksu da hastaneye koşanlar arasındaydı. Gürses'in eşi Muhterem Nur'la görüştükten sonra hastaneden ayrılırken basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Aksu, "Yaşıyor, beyin ölümü de gerçekleşmiş değil, doktorlar söyledi. Onun için dua etmek lazım. Ümit kesilmez diyorum ben. Sosyal medya çalkalanmış, fakat beyin ölümü diye bir şey yok yani şu anda" dedi.Müslüm Gürses için ilk açıklama twitter'dan