Doktorunun da başını yaktı

Doktorunun da başını yaktı
Doktorunun da başını yaktı

Suleman?ın tüm çocuklarının babası bir bağışçı.

Hamile kalamadığı için bir tüp bebek kliniğine gidip altı çocuk sahibi olan, bunun bağımlısı haline gelip son olarak bir batında sekiz çocuk doğuran Suleman'a yardımcı olan doktora, 'tıp etiğine uygun davranmamaktan' soruşturma açıldı

LOS ANGELES - ABD’nin Kaliforniya eyaletinde 26 Ocak’ta bir batında sekiz bebek dünyaya getiren Nadya Suleman’ın hamile kalmasına yardımcı olan doğum uzmanına Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’nce soruşturma açıldı. Doktor, daha önce altı çocuğu varken tekrar hamile kalmak için tıbbi yardım isteyen kadına yardım ederek ‘tıp etiğine’ uygun davranmamakla suçlanıyor.
Yedi yıl hamile kalmaya çalışıp sonuç alamayan Suleman, sonunda tüp bebek yöntemiyle başarılı olup altı çocuk dünyaya getirmiş, daha sonra tekrar hamile kalmak istedikçe aynı doktora gitmeye devam etmiş. Doktorlar tüp bebek yönteminde en fazla üç döllenmiş embriyonun anne rahmine yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyor. Daha fazla sayıda döllenmiş embriyon başarıyı artırıyor ancak çoklu doğumlara sebep olan bu yöntem, hem anne hem de bebek sağlığı için tehlikeli.
Suleman’ın doktorunun, bebeklerin prematüre doğmasını öngörmesi gerektiğini söyleyen Pennsylvania Üniversitesi Tıp Etiği sözcüsü Arthur Caplan, Suleman’ın doktorunun hasta sağlığını hiçe saydığını düşünüyor. Caplan’a göre, Suleman yaşındaki bir kadına en fazla iki embriyon yerleştirilmeli. 

‘Sorumsuz anne değilim’
Suleman, önceki akşam yayınlanan televizyon söyleşisinde hakkındaki iddiaları da yanıtladı. Yaptıklarının ‘riskli’ olduğunu bildiğini belirten Suleman, bebeklerinin hayatta ve sağlıklı olmasının en önemli şey olduğunu söyledi. Suleman, insanların tuhaf bulduğu bu durum yüzünden bebeklere bakamayacağını düşünmelerini ve kendisini bencil ve hırslı biri sanmalarını istemediğini söyledi. Suleman, “Çocuklarımı iyi bir şekilde büyütebileceğime inanıyorum. Onları çok seviyorum. Onlar için kendi hayatımı tehlikeye attım ama buna değer. Kaç kişi bunu yapar ki...” diye konuştu. (ap)