Dokunmakla başlayacak her şey

Dokunmakla başlayacak her şey
Dokunmakla başlayacak her şey
Duyu organları ve bilincin yardımıyla eğer dokunma haz veriyorsa insanlar arasında iletişime yol açıyorGÖTEBORG -İsveç’in Göteborg Üniversitesi ve ABD’nin Kuzey Carolina Üniversitesinde, "haz veren dokunma hissi" incelendi.
"Nature Neuroscience" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, beynin görme, duyma, koklama ve tat alma duyuları ile bilincin yardımıyla dokunma duyusu, eğer haz veriyorsa insanlar arasında iletişimde önemli işlevi olduğunu gösterdi.
Araştırmada yer alan Unilever şirketinden Prof. Dr. Francis McGlone, "Dokunma, iletişimin sürmesinde büyük öneme sahip olabiliyor" dedi.  Evrimsel olarak üremede de dokunmanın çok önemli olduğunu kaydeden McGlone, "Ama davranışın doğal ödülünü bulması ve ilişkinin sürmesinde de önde geliyor" diye konuştu.
Araştırma sırasında 20 kişi üzerinde deneyler, önkol kısmı ve özellikle kıllı deride "dokunma" işlevinin, beyinde ilişkiyi yönlendirici sonuç verebildiğini gösterdi.  Dirsekle el arasında (önkol) 4-5 saniyede bir dokunmanın "olumlu" yöndeki uyarıları da incelendi. Bu inceleme sonunda annenin bebeğini okşaması ve çiftlerin şefkat dokunmalarının sinir sistemini kuvvetlendirdiği görüldü.(aa)