Dolapdere'de bir uzay aracı

Dolapdere'de bir uzay aracı
Dolapdere'de bir uzay aracı
'İşlemeyen Bir Uydu için Prototip' adlı heykelini Protocinema'nın ev sahipliğinde Dolapdere'de sergileyen Trevor Paglen'e bağlandık.

Kulağa garip geliyor ama gerçek: Dolapdere’de bir uzay aracı duruyor! Gökten inmedi, NASA’nın bu işle hiçbir ilişkisi yok. Jodie Foster’ın ‘Contact/Mesaj’ filminde bindiği uyduyu hatırlatsa da o da değil. Amerikalı sanatçı Trevor Paglen’in ‘İşlemeyen bir Uydu için Prototip; tasarım 4, yapım 3’ adındaki bu devasa heykeli, Protocinema’nın ev sahipliğinde İstanbul ’da. Hazır yakalamışken Paglen’le gelecekte gerçekten de uzaya göndermeyi düşündüğü ‘işlevsiz uzay aracı’nı konuştuk.
Seyirciyi gerçekten de bir uydu mu bekliyor?
Evet. (Gülüyor.) Heykel, dünyanın çemberine kolayca ve ucuzca fırlatılabilecek, uyduya uygun bir model. Devasa duran bu balonun özelliklerinden biri ise görüntüsünün yanıltıcı olması ve çökerken ince kâğıtlar şeklinde dağılması. Balonu çembere yerleştirince genişliyor; genişleyince de gece karanlığında yavaşça hareket eden, kayan bir yıldıza benziyor. Bu deney atmosferde yanana dek 1 ay sürüyor. Hiçbir askeri veya ticari amacı hedeflemeyen bu uydu, uzay mühendisliğini kullanarak yalnızca sanatsal bir bakış açısı yakalamak için yaratıldı.
Peki, bu proje nasıl doğdu?
Dünya’dan çok uzak ve yörüngeye bağlı olan ölü uydular temalı ‘Son Resimler’ adlı projeme hazırlanırken, birçok uzay mühendisiyle tanışma ve çalışma fırsatım oldu. Proje sürecinin en heyecan verici noktası ise mühendislerin sanatsal yaklaşımıydı. ‘İşlemeyen bir Uydu için Prototip…’te de uydunun baştan ayağa bir sanat eseri olduğunu anlatmaya çalışıyorum.
Serginiz ünlü bir sanatçının işiyle karşılaşmayı pek de beklemediğimiz bir yerde. Bunun ziyaretçilere nasıl bir etkisi olacağını düşünüyorsunuz?
Heykel/uydu için bulduğumuz yeri çok seviyorum. Dolapdere’de eski bir depo ve tabii ki bir sanat galerisinden çok farklı bir mekân. O kadar virane bir yerde heykel çok daha büyülü duruyor.
Protocinema gibi ‘göçer’ bir organizasyonla çalışmak nasıl bir deneyimdi?
Şahane! Sergi alanının seçiminden seyirciye ulaşmaya kadar her şey, sergilenecek işe özel olarak belirleniyor. Çok canlandıran ve heyecan verici, ve elbette dahil olunacak bir şey bu.
Devamı gelecek mi?
Evet, rokete koyabildiğim ve uzaya gönderebileceğim bir uydu yapmayı planlıyorum. Halen prototipler üzerinde çalışıyorum ve her tekrarlamada teknik sorunları çözüyorum. Bu uydu uzayda birkaç hafta kalacak ve sonra gökyüzünde yanıp yok olacak.
Sergi 26 Ekim’e kadar çarşambadan cumartesiye 12.00-18.00 saatleri arasında görülebilir. Adres: Dolapdere Cad., Küçük Akarca Sok., No: 11, Kurtuluş-İstanbul


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  NASA

  ,

  İstanbul

  ,

  sanat

  ,

  tasarım

  ,

  Proje

  ,

  Ünlü

  ,

  Gece

  ,

  sergi

  ,

  Uzak