Domino taşı devirmede Türkiye rekoru

Domino taşı devirmede Türkiye rekoru
Domino taşı devirmede Türkiye rekoru
23 Nisan kutlamaları için Türkiye'ye gelen Hollandalı ekibin bir haftada dizdiği 200 bin domino taşı 14 dakikada devrildi
İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesinin "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlamaları kapsamında gerçekleştirdiği şovla "Türkiye domino rekoru" kırıldı.
Kartal’daki Hasan Doğan Spor Kompleksi’nde düzenlenen etkinlikte konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tüm çocukların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladı. Geçen yıl "İstanbul" temasının işlendiği şovun, 165 bin domino taşıyla gerçekleştirildiğini ve Türkiye rekorunun kırıldığını hatırlatan Topbaş, bu yıl ise yeni rekorun "Spor ve Çocuk" temasının işlendiği 200 bin domino taşıyla kırılacağını söyledi. Daha sonra, Hollanda’dan gelen ekibin, spor salonuna bir haftada dizdiği domino taşlarına ilk hareketi, Kadir Topbaş ile 6 ilköğretim okulu öğrencisi verdi.  Üzerinde Atatürk portresi, Türk Bayrağı ve Kadir Topbaş’ın çocuklarla birlikte resminin yer aldığı domino taşları 14 dakikada devrildi.
İstanbul Boğaz Köprüsü’nün ışıklandırılan maketinin de yer aldığı gösteride, basketbol, atletizm, yüzme, yelkenli, futbol temaları da kullanıldı. Dizilen 200 bin domino taşının kullanıldığı gösteride, Türkiye domino rekoru da kırılmış oldu.  Daha önce 90 bin domino taşı kullanılarak Efes Pilsen için yapılan gösteride geçen yıl Türkiye domino rekoru, 165 bin domino taşıyla kırılmıştı.
Öğrencilerin ilgiyle izlediği gösterinin ardından, domino taşlarını dizen Hollandalı Wicerf Domino Şirketi’nin sahibi Robin Wicerf, Kadir Topbaş’a üzerinde domino taşlarının yer aldığı cam bir plaket verdi. (aa)