Domuz gribi ciddi tehlike oldu

Domuz gribi ciddi tehlike oldu
Domuz gribi ciddi tehlike oldu

Meksika halkı panikte: Sağlık Bakanlığı, başkent Meksiko?da 20 kişinin domuz gribinden öldüğünü doğrulayarak, ülkede 1004 kişinin hastalığa yakalandığını söyledi. FOTOĞRAF: AFP

Meksika'da patlak veren domuz gribi salgını nedeniyle başkent Meksiko'da okullardan sonra müze, kütüphane ve devlet tiyatroları da kapatıldı, WHO alarma geçti

CENEVRE/LİMA - Meksika’da patlak veren domuz gribi salgını nedeniyle başkent Meksiko’da okullardan sonra müze, kütüphane ve devlet tiyatroları da kapatıldı. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, başkentte 20 kişinin domuz gribinden öldüğünü doğrulayarak, ülkede 1004 kişinin hastalığa yakalandığını söyledi. Cordova, domuz gribinden ölüm oranında yavaşlama gözlendiğini, salgın nedeniyle Meksika sınırlarını kapatma planının olmadığını açıkladı.
Salgının, 20 milyon nüfuslu Meksiko’dan dünyaya yayılmasından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), internet sitesinde yayımladığı açıklamada, insandan insana geçen ve 60’a yakın hayata mal olduğu sanılan virüsün ortaya çıkmasından derin endişe duyulduğunu ve dünya çapındaki sağlık görevlilerinin alarma geçtiğini belirtti.
WHO, Meksikalı yetkililerin 20 olarak verdiği domuz gribinden ölüm sayısının da 59 olduğunu belirtiyor. WHO Başkanı Margaret Chan, dün Washington ziyaretini kesip salgın konusunda brifing vermek üzere Cenevre’deki merkeze geçti. WHO Sözcüsü Gregory Hartl, salgında 62 kişinin ağır zatürreeden öldüğünü, bu ölümlerden bazılarının daha önce rastlanmayan bir domuz gribi türünden olduğunun da kesinleştiğini açıkladı. Yetkililer, eylem planlarını harekete geçiren Peru ve Şili’de henüz vaka rapor edilmediğini söyledi. (aa)