Domuz gribi ilk kez evcil bir kediye de bulaştı

DES MOINES - ABD’nin Iowa eyaletinde evcil bir kedide domuz gribi tespit edildi. Böylece H1N1 virüsü ilk defa bir kediye geçmiş oldu. Kısa tüylü, 13 yaşındaki, kısırlaştırılmış erkek kedinin, virüsü sahiplerinden kaptığı düşünülüyor. Üç kişilik ailede iki kişiye daha önce virüs bulaşmış.
Iowa Eyalet Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde tedavi edilen ekstra sıvı ve antibiyotik verilen kedinin iyileşmekte olduğu açıklandı. Kediyi tedavi eden Dr. Brett Sponseller, insanlardan evcil hayvanlara grip geçmesinin bilinen bir durum olduğunu, ancak ilk kez kedide domuz gribi tespit edildiğini belirtti. Kediler daha önce H5N1 virüsünün neden olduğu kuş gribiyle de tanışmıştı. 

Diğer kedilere geçer mi?
Enfekte olmuş kedinin virüsü insanlara ya da diğer kedilere geçirme tehlikesi olup olmadığı bilinmemekle beraber uzmanlar bu olasılığın yüksek risk içermediğini söylüyor. Hastalığın kedilerin ne kadarına etki ettiği bilinmediği için, uzmanlar kedilerin kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor. Virüs kedinin yanı sıra iki dağ gelinciğinde de saptandı. (aa, afp)