Domuz gribi ne kendi bitiyor, ne hastayı bitiriyor!

Domuz gribi gerçek bir salgına dönüşmedi ancak hız kesmeye de niyeti yok. Kuveyt ve İzlanda ilk vakaları açıkladı, Türkiye'de önlemler artırılıyor

ANKARA - Dünya Sağlık Örgütü (WHO), domuz gribi virüsü H1N1’in sağlık sistemi güçlü ülkelerde hafif sağlık sorunlarına neden olurken, sağlık sistemleri zayıf olan ve personel yetersizlikleri bulunan ülkelerde ağır sağlık sorunlarına yol açabileceği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri ayrıca, virüsün çocuk ve gençlerle başka hastalığı olan yaşlı kişilerde daha ağır seyrettiğini açıkladı. Kuveyt’te de ilk vaka doğrulandı. ABD’den Kuveyt’teki üslerine dönen Amerikan askerlerinin 18’inde virüs bulundu. Askerlerin Kuveyt halkıyla bir temasının olmadığı açıklandı. İzlanda’da da ilk domuz gribi virüsü vakası New York’tan kısa süre önce dönen kişide tespit edildi. İngiltere, hastalıktan ölen olmamasına rağmen en çok vakanın görüldüğü Avrupa ülkesi.
Türkiye’deyse virüse karşı alınan önlemler kapsamında Gürcistan sınırında bulunan Sarp Sınır Kapısı’na termal kamera yerleştirilirken, Konya’dan iş için Bursa’ya giden 61 yaşındaki Zekeriya Deniz, telefonla 112 Acil Servis’i arayıp üç gün önce Marmaris’te Victoria adında yabancı uyruklu kadınla cinsel ilişkiye girdiğini, kadının yüksek ateş ve öksürükten yakındığını belirterek domuz gribinden korktuğunu, tedavi olmak istediğini söyledi. Deniz, test sonuçları açıklanana kadar kendi isteğiyle karantinaya alındı. (anka, aa)