Domuz gribi paniği son hız yayılıyor

Domuz gribi paniği son hız yayılıyor
Domuz gribi paniği son hız yayılıyor

ABD, Yeni Zelanda, İspanya, Kolombiya?da Meksika?dan gelen yolcuların grip belirtisi olanlar gözetime alınıyor. Meksika?daysa artık herkes maskeli... FOTOĞRAF: REUTERS

81 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi Meksika sınırını aştı, tüm ülkeler Meksika'dan gelen yolcularını dikkatle izliyor. Dünya Sağlık Örgütü: Salgın daha çok yayılabilir

CENEVRE - Meksika’nın başkenti Meksiko’da başlayan ve 13 Nisan’dan beri 81 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi salgınının ülke sınırlarını aşıp farklı ülkelere yayılmasından korkuluyor. Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede 1324 kişinin domuz gribi şüphesiyle gözetim altında olduğunu söylerken endişeler dünden beri ABD, Kolombiya, Yeni Zelanda ve İspanya’ya sıçradı.
Cordova, 81 kişiden 20’sinin domuz gribinden öldüğünün doğrulandığını açıklarken Meksiko’da kapatılan okulların 6 Mayıs’ta, müze, kütüphane ve tiyatrolarınsa bir hafta sonra açılacağını söyledi. Hastalığın yayılmasını engellemek için bir süre kapalı ya da açık alanlarda gösteri düzenlenmemesini isteyen Cordova, ölenlerin büyük bölümünün 20 ile 45 yaşlarındaki kişiler olduğunu kaydetti. Dün kiliseler hastalığın yayılmasını engellemek için pazar ayinleri yapmadı.

Tüm dünya alarm halinde

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Margaret Chan salgının daha çok yayılabileceğini söyledi. Chan, salgının hayvanlarda görülen H1N1 virüsü içerdiğini belirtti. DSÖ, Meksika ve ABD’de salgının başlamasından sonra tüm ülkelere salgınları takip etme tavsiyesinde bulundu.
ABD’nin Meksika’ya yakın Teksas ve Kaliforniya eyaletlerinde hastalığın sekiz kişiye bulaştığı iddia edilirken, New York’ta özel bir lisede 75 öğrencinin aynı anda gribe yakalandığı bilgisi geldi. 75 öğrencinin aynı şikâyetlerle hastalandığını belirten yetkililer, öğrencilerin öksürük, ateş, ağrı, boğaz yanması  şikâyetlerinin grip vakalarındaki şikâyetler olduğunu belirterek öğrencilere test uyguladıklarını söyledi.
Kolombiya’da da Meksika’dan gelip grip belirtileri görülen beş yolcu gözlem altına alındı. Ekvador’da da gribe rastlanan ABD ve Meksika’dan gelenler için önlem alınıyor. Yeni Zelanda’da Meksika’dan dönen 25 kişi karantinaya alındı.
Japonya’nın uluslararası havaalanında kontroller artırılırken, Filipinler Meksika’dan gelen ve ateşi olan yolcuları karantinaya alabileceğini bildirdi. Tayland ve Hong Kong’taki yetkililer de durumu izliyor.  İspanya’da üç kişi domuz gribi şüphesiyle gözetim altında.

Domuz gribi virüsü nedir?
* Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı ve hızla yayılan bir solunum hastalığı olarak biliniyor. 
* Grip domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. 
* Virüs, domuz eti yenmesiyle bulaşmıyor. Solunum yoluyla bulaşıyor.
* İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslerine duyarlı alıcılar var. Domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşmasıyla yeni virüslerin çıkma ihtimalini artırıyor.
* DSÖ’ye göre, ölümlere neden olan virüs A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor ve insan, domuz, kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.
* Domuzlara yapılan aşı var, ancak insan için aşı yok.