Domuz gribi yavaş yavaş terk mi ediyor?

Hızı kesilen domuz gribi nedeniyle hayatın ciddi ciddi aksadığı Meksika eski düzenine dönmeye başladı

MEKSİKO - Domuz gribi vakalarında düşüş başlaması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) açıklamaları sonrasında salgının çıkış noktası Meksika’da hayat normale dönmeye başladı. Başkent Meksiko’daki restoran ve kafeler bugün açılıyor; bunu kütüphane, müze ve kiliselerin açılması izleyecek. Sinema, tiyatro ve barlarsa bir süre daha kapalı kalacak. Okullarda da yarından itibaren kademeli olarak eğitime başlanması düşünülüyor.
BM ve WHO, salgın tehdidi seviyesini şu an bulunduğu 5. aşamadan en yüksek aşama olan 6’ya yükseltme planları olmadığını belirtiyor. Bugüne kadar 20 ülkede doğrulanmış 1003 domuz gribi vakası görüldü. WHO yetkilileri ayrıca, ‘en çok ihtiyacı olan’ 72 ülkeye ilaç sevkıyatına başlandığını açıkladı. WHO, bu 72 ülkeyi açıklamadı ancak aralarında Meksika’nın ve ilaç depolama maliyetini karşılayamayacak ülkelerin bulunduğunu açıkladı.
Portekiz’de bir sigorta şirketinin iş için Meksika’ya giden 60 kadar çalışanından ülkeye dönüşte bir hafta evde kalmaları istenirken Kanada’nın Montreal Üniversitesi’nden, Dil Değişim Programı’yla Çin’e giden bir öğretim üyesi ve 25 öğrenci, Çinli yetkililerce karantinaya alındı. (aa)