Domuz gribinde ikinci dalga

Domuz gribinde ikinci dalga
Domuz gribinde ikinci dalga
Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribinde ikinci dalganın yaklaştığını belirtip önlem alınmasını istedi

CENEVRE - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) domuz gribinin dünya genelindeki durumuyla ilgili açıklamasında, güney yarımkürede mevsimsel grip vakalarının azalmasına paralel olarak domuz gribi vakalarında da azalma olduğunu, buna karşılık kuzey yarımküredeki vakaların ise ‘ikinci dalga’ niteliğinde artmasının beklendiğini ve bunun tüm dünya için tehlikeli sonuçları olabileceğini açıkladı.
Kuzey yarımkürede daha önce domuz gribi vakalarının görüldüğü ülkelerde ortaya çıkabilecek ‘ikinci dalga’ vakaların daha kötü olabileceği uyarısı yinelenen DSÖ açıklamasında, ‘domuz gribine yol açan H1N1 virüsünün (vücutta) çok hızlı yerleşebildiği, dünyanın birçok bölgesinde (diğer virüs türlerine kıyasla) daha baskın duruma geldiği’ vurgulandı. Türlü klinik araştırmalarda virüsün farklı formlarda genç ve sağlıklı insanları da etkileyebildiğine işaret edilen açıklamada, “Bu tür hastalarda virüs doğrudan ciğerlere bulaşarak, solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabiliyor” denildi. Açıklamada, ülkelerin, salgının ‘ikinci dalga’ niteliğindeki yeni yayılmasına karşı etkin önlemler almaları gerektiği vurgulandı.
Dünya genelindeki vaka sayısının 209 bin 438, ölüm sayısının ise 2 bin 185 civarında olduğu belirtilen Dünya Sağlık Örgütü açıklamasında, ülkelerin olayları tek tek açıklamamaları nedeniyle gerçek rakamların çok daha yüksek olabileceği açıklandı. (aa)