Domuz gribinde önlem sınavı

Domuz gribinde önlem sınavı
Domuz gribinde önlem sınavı

Domuz gribi tehlikesine karşı önlemler kapsamında İzmir, Alsancak Limanı?nda da vücut ısısını ölçen termal kameralar işleme kondu. FOTOĞRAF: MUSTAFA OĞUZ / DHA

Domuz gribinde vaka sayısı 40 ülkede 8 bin 829'a yükseldi. En az 76 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan hastalığa karşı Türkiye'de de önlemler artırıldı. Lüks gemilerle İzmir'e gelen turistler termal kameraları görünce rahatladı

İSTANBUL - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Amerikan Hastalıkları Önleme ve Korunma Merkezi’nin (CDC) son verilerine göre 40 ülkede 8 bin 829’a yükselen H1N1 virüsü vakası, en az 76 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Türkiye’de de görülen virüs, beklenenin aksine hâlâ etkisini yitirmedi. Yunanistan’da 19 yaşındaki bir gençte H1N1 virüsü tespit edilirken, Novartis ilaç firmasından, virüsü yok etmekte etkili olacak yeni bir ilaç üretildiği haberi geldi.
ABD’den yola çıkıp Amsterdam üzerinden Irak’a gitmek üzere 14 Mayıs’ta İstanbul’a gelen iki ABD’linin Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ndeki tedavileri sürüyor. Bu arada, Suudi Arabistan’dan uçakla geldikten sonra H1N1 virüsü taşıdığı şüphesiyle önceki gün aynı hastaneye getirilen 64 yaşındaki kadın hasta taburcu edildi.

Yurtdışına çıkışı erteleyin
Öte yandan, Şişli’de kaldığı evinde yüksek ateş nedeniyle yakınları tarafından ambulans çağrılan 30 yaşlarında bir kişi, domuz gribi olabileceği şüphesiyle Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ne getirildi. Yapılan tetkiklerde bu kişinin hastalık belirtilerini taşımadığı anlaşıldı ve başka hastaneye gönderildi.
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, hastalıkla ilgili olarak, yurtdışına çıkacak vatandaşlara, durum stabil olana kadar seyahatlerini ertelemelerini önerdi.
Buzgan, zorunluluk varsa riskli ülkelerde mümkünse topluluktan uzak durulması, hastalığın yoğun görüldüğü bölgelere gidiliyorsa tedbir olarak maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Buzgan, Türkiye’nin bu konudaki hazırlıklarını daha önceden oluşturulan Ulusal Pandemi Planı’na uygun şekilde yaptığını açıkladı. Buzgan uygulamayı, Türkiye’ye giriş yapan yabancıları rencide etmeden, kırıcı olmadan, onları iyi karşılayarak yaptıklarını anlattı. 

Gümrük girişlerine afiş
Bu arada, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, diğer sınır kapılarına olduğu gibi, her hafta lüks gemilerle dünyanın birçok ülkesinden binlerce turistin giriş yaptığı Alsancak Limanı’na da insan vücut ısısını ölçen termal kamera sistemi kurdu. Ayrıca gümrük girişlerindeki panolara önlemleri anlatan afişler asıldı. Önlemler, turistlerde de büyük güven oluşturdu. (aa, dha)