Domuz gribine karşı önlemlerde doz aşımı!

İSTANBUL - Domuz gribi korkusu insanlara ‘tuhaf şeyler’ yaptırıyor. İstanbul’da ‘Şu Çılgın Türkler’ adlı kitabın yazarı Turgut Özakman, TÜYAP kitap fuarında kitaplarını bir cam fanusun içinde imzalıyor, Londra’da genç bir kadın hapşırdığı için otobüsten atılıyor, Macaristan aşı turizmine açılıyor...
Önceki gün domuz gribine karşı tedbir alan Özakman okurlarıyla arasına cam duvar çekti. Yazarın fanus önünde bekleyen koruması, okurlardan kitabı alıp imzalaması için yazara verdi, Özakman eldiven kullanarak kitapları aldı, imzalanan kitabı koruma okura iletti.
İngiltere’de de korkunun neden olduğu bir olay yaşandı. 21 yaşındaki Annamarie Tull otobüste öksürünce şoför genç kadını domuz gribi bulaştırabileceği korkusuyla otobüsten indirdi. 5 dolarlık yol parası da geri ödenmedi. H1N1 virüsü taşımadığında ısrar eden Tull, “Otobüse binerken biraz öksürüyordum sadece. Çok yüksek sesli de değildi üstelik ama biri şikâyet etti ve kendimi sokakta buldum. Ayrıca biri hasta olduğunda ona bu şekilde davranılmaz, yardım edilir” diyor. Otobüs şirketi sözcüsüyse “Yol parası iade edilemedi, çünkü para şoförlerin açamadığı bir kutuya atılıyor. Ayrıca bize her gün salgın olduğu ve önlem almamız gerektiği söyleniyor” diye konuşuyor. 

Macaristan’a aşı seyahati
Macaristan’da da ‘aşı turizmi’ başladı. Başta Slovakya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Hırvatistan ve Sırbistan’dan birçok kişi Macaristan’da üretilen H1N1 aşısını olmak için buraya gidiyor. AB ülke vatandaşlarının resmi olarak alabildiği aşının, diğer ülke vatandaşları tarafından yasa dışı yollardan temin edildiği ‘aşı turizmi’ şu sıralar Macaristan’a önemli gelir sağlıyor. (Yaşam Servisi)