Domuzdan tavşana doku nakliyle yeni yumurta ürettiler

Domuzdan tavşana doku nakliyle yeni yumurta ürettiler
Domuzdan tavşana doku nakliyle yeni yumurta ürettiler

Doç. Dr. Önder Çelik, çalışmayla yumurtalık fonksiyonlarını kaybetmiş hastalarda yeni bir tedavi yaklaşımının önünü açtıklarını belirtiyor. FOTOĞRAF: ENSAR ÖZDEMİR / AA

MALATYA - İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Önder Çelik, domuzdan tavşana doku nakli yoluyla tavşan yumurtalıklarında yeni yumurta hücresi elde ettiklerini açıkladı. Çelik, domuz ince bağırsağı submukozasını (bağırsak duvarında, damar ve sinirler bakımından zengin doku katmanı) tavşan yumurtalığına naklederek yeni yumurta hücresi elde etme konusunda yaptığı bilimsel çalışmanın, ABD’de saygın bir dergi tarafından yayımlanacağını söyledi.
Deneysel aşamada da olsa dünyadaki bazı merkezlerde büyüme faktörleri ve kök hücre nakilleri yapılarak, laboratuvarlarda ya da hayvanlarda yumurta üretme çalışmaları olduğunu söyleyen Çelik, çalışmalarının deneysel aşamada olmasına rağmen, nakilde başarı sağlandığını ve yumurtalık fonksiyonlarını kaybetmiş hastalarda yeni bir tedavi yaklaşımının önünü açtıklarını belirtti. 

Türkiye’de ilk kez yapılıyor
Çelik, çalışmayla domuzun ince bağırsaklarından tavşana doku nakli yaparak türler arası doku naklinin yapılabilirliğini de ispatladıklarını ifade etti. Türkiye’de böyle bir çalışmanın ilk kez yapıldığını söyleyen Çelik, bu çalışmanın kanser tedavisi için de umut olabileceğini açıkladı. (aa)