Dört ayaklı cankurtaran görev başında

Dört ayaklı cankurtaran görev başında
Dört ayaklı cankurtaran görev başında
9 aylık Loyd, perdeli ayakları sayesinde denizde boğulma tehlikesi geçirenleri kıyıya kadar taşıyor


MUĞLA’nın Ortaca ilçesinde Alman eğitmence cankurtaran eğitimi verilen, "Newfoundland" cinsi 9 aylık yavru köpek, denizdeki kurtarma çalışmalarında başarıyla görev alıyor.
Alman Köpek Eğitmeni Rolf Ruge, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yıldır Ortaca’da yaşadığını ve 9 ay önce doğan "Newfoundland" cinsi "Loyd" adlı yavru köpeğin en yakın dostu olduğunu söyledi.
Yavru köpeğe bir süredir cankurtaran eğitimi verdiğini belirten Ruge, "Loyd, perdeli ayakları sayesinde suda hızlı yüzüyor. Boğulma tehlikesi geçirenlere hızla ulaşabiliyor. Verilen komutlarla tehlike altında olan yüzücüleri sahile bile çıkarıyor" dedi.
"Newfoundland’ cinsi köpeklerin yetenekli, çevik ve suya düşkün köpekler oldukları için can kurtarma operasyonlarında kullanıldıklarını aktaran Ruge, şunları kaydetti:
"Loyd henüz 9 aylık ve 45 kilo, bir iki yıl sonra 60-70 kiloya ulaşacak daha da güçlü olacak. Başka ülkelerde Bu köpekler cankurtaran olarak kullanılıyor. Türkiye’de de kullanılmasını öneririm. Denizde kurtarma çalışmalarında büyük faydası olur."
Ortaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOST) Yönetim Kurulu Başkanı Türkan Dağdelen ise köpeklerin insanların en sadık dostu olduğunu ve onlara ilgi gösterilmesi gerektiğini belirterek, Loyd’un, köpeklerin eğitilmeleri durumunda neler yapabileceğini gösterdiğini ifade etti.
Bu arada, gösteri amaçlı bir kurtarma tatbikatı düzenlendi. Tatbikat gereği devrilen tekneden düşen ve suda bayılan Türkan Dağdelen, yavru köpek "Loyd" tarafından başarılı bir şekilde kıyıya getirildi. Yavru köpeğin yüzerek kazazedeyi kıyıya taşıması, izleyenlerce alkışlandı. (aa)