Dört ayrı ülkede deprem paniği

Dört ayrı ülkede deprem paniği
Dört ayrı ülkede deprem paniği

Deprem, Endonezya?nın Papua eyaletindeki bir otelin büyük hasar görmesine neden oldu.

Önceki gün Endonezya, Afganistan, Tayvan ve Yunanistan deprem ve artçı sarsıntılarla huzursuz saatler yaşadı. Endonezya'da dört kişi öldü, onlarca kişi panikten dolayı yaralandı. Diğer bölgelerde can kaybı olmadı

CAKARTA/TAYVAN - Dünya önceki gece peş peşe gelen depremlerle sarsıldı. Endonezya’nın doğusunda meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılarda en az dört kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. ABD Jeoloji Ajansına göre, Endonezya’nın Papua eyaleti açıklarında dün yerel saatle 04.43’de (TSİ 21.43) meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin ardından, ikincisi 7,3 büyüklüğünde 10 artçı sarsıntı oldu.
Sarsıntılar, biri 10 yaşındaki çocuk dört kişinin ölümüne, onlarca kişinin yaralanmasına yol açtı. Çene, kol ve bacağında kırık olan 19 kişi hastanede tedavi altına alındı. Ezilme ve kesik yarası şikâyetiyle çok sayıda kişi hastaneye akın etti. Yaralanmaların çoğu çıkan panik yüzünden gerçekleşti. Deprem yüzünden bölgede elektriklerin kesildiği, binalarda ağır hasar meydana geldiği açıklandı.
Deprem, Japonya’nın güneydoğu kıyısında ufak çaplı tsunamilere yol açtı ancak hasar meydana gelmedi. Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, havaalanı yolunda meydana gelen çökmeler ve çatlaklar yüzünden yolcuların havaalanına ulaştırılamadıklarını ve bu yüzden bazı uçuşların iptal edildiğini açıkladı. Papua polisi bir otelin büyük hasar gördüğü haberini aldıklarını ancak ölü ya da yaralı hakkında henüz bilgileri olmadığını duyurdu. İki otel, iki banka ve bir alışveriş merkezinde büyük maddi hasar meydana geldi.
Bölgede sadece iki hastane olması yaralılara zamanında müdahale yapılmasını güçleştirdi. Maddi hasara uğrayan 100’ün üzerinde bina görevliler tarafından boşaltıldı. Cakarta volkanik patlamalarıyla ve sıcak su kaynaklarıyla ünlü ve bu bölgede sık sık büyük çaplı depremler meydana geliyor.
Afganistan’ın kuzeyinde meydana gelen 6.2 büyüklüğündeki depremse maddi hasara neden oldu. Merkez üssünün başkent Kabil olduğu ve yaklaşık bir dakika süren deprem can kaybına neden olmadı. Polis şefi Fazıl Ahmet Naderi, ülkede elektrik ya da su  kesintisi olmadığını, GSM şebekelerinin de hizmet verdiğini açıkladı.
Polis şefi, ilk belirlemelere göre deprem sonrasında ölü ya da yaralı olmadığını ancak çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Kabil’de de sık sık depremler oluyor, bölge halkı depremlere alışkın. Kabil’deki deprem önceki gün yerel saatle 12.50’de meydana geldi.

Komşu da sallandı
Tayvan’da önceki gece yerel saatle 06.04’te meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremse kısa sürdü ve maddi hasara neden oldu. Can kaybının olmadığı deprem, kısa süreli bir panik yaşanmasına sebep oldu. Büyük depremlere alışık olan Tayvanlılar 1999 yılında 2 bin 400 kişiyi depreme kurban vermişti. Atina’da da dün sabah saat 07.10’da 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Atina Yerbilimleri Enstitüsü, söz konusu sarsıntının merkez üssünün, başkent Atina’nın 195 km güneybatısında, Kalamata kenti yakınlarındaki ‘Messinia’ körfezi olduğunu açıkladı. (aa, ap, afp)