Dört mevsim yaz: Dubai

Bir kere güvenlik açısından son derece emin bir yer. Arabanızın kapısını kilitlemenize bile gerek yok.

Neden Dubai?
Bir kere güvenlik açısından son derece emin bir yer. Arabanızın kapısını kilitlemenize bile gerek yok. Suç oranı diye bir şey yok gibi. Sonra iklimi yılın 12 ayında da denize girmeye uygun. Turistlere verilen hizmet kaliteli. Hiçbir malda vergi uygulaması yok, hemen hemen her markayı bulmak mümkün. Tabelaların hepsinde İngilizce de kullanılmış. İletişim sorunu yok denecek kadar az. Tertemiz ve yepyeni bir yer.
İsteyene deniz, isteyene de çöl eşit uzaklıkta. Çöl safarisi tadına doyulmayan bir macera. Biz Türkler için ayrıca önemli bir husus, her yerde pazarlık yapılması. Bir de mart ayında düzenlenen Alışveriş Festivali
elbette. Hiçbir şeye vergi ödemeden, üzerine indirimden yararlanarak alışveriş yapmayı kim istemez?..Tarihi
Dünyanın en önemli turizm merkezlerinden biri olan Dubai, bu konuma sadece 30 yıl içinde gelmiş. 1966'da petrolün keşfinden sonra 1968'de İngilizleri ülkeden gönderen Dubaililer, 1969'da da petrol ihracına başlıyorlar. 1971'de yedi emirlik, Birleşik Arap Emirlikleri'ni kuruyor. En büyükleri Abu Dabi başkent oluyor. 1974'te dünyanın ilk serbest bölgesi olan Dubai kuruluyor. 1985'te Emirates Havayolları'nın kurulmasıyla, Dubai alıp başını gidiyor ve BAE'nin ekonomik başkenti haline geliyor. 1971'de kurulan emirliği 1999'daki ölümüne kadar yöneten Şeyh Raşid'in yarattığı, Veliaht Prens Şeyh Muhammed'in de sürdürdüğü aktif pazarlama politikasıyla, her yıl daha çok turisti, iş adamını ve dev şirketleri Dubai'ye çekiyorlar.


Alışveriş Festivali
Dubai Alışveriş Festivali'nin bu yıl yedincisi düzenleniyor. 1-31 Mart 2002 tarihleri arasında Dubai'ye giderek Alışveriş Festivali'ne katılmak isteyen Emirates yolcuları uçak biletinin dışında, kişi başı 81 dolardan başlayan fiyatlarla üç gün konaklama imkânına sahip olacaklar. 81 dolara konaklama, kahvaltı, otele ve havalanına transfer, rehberlik hizmetleri ve dönüşte 10 kg.lık ekstra bagaj hakkı ile çöl safarisi için özel indirim kuponları dahil. Geçtiğimiz yıl üç milyon ziyaretçinin izlediği festivalin bu yılki ana teması "Tek Dünya, Tek Aile, Tek Festival". Dubai'de bulunan 2 bin 600'den fazla mağaza ve alışveriş merkezinde elektronikten tekstile, altından ev eşyalarına kadar uzanan geniş bir yelpaze içinde alışveriş yapmak mümkün.


Nasıl gidilir?
Emirates Havayolları, İstanbul-Dubai hattında pazartesi, çarşamba, perşembe ve cuma 19.10'da olmak üzere haftada dört gün uçuyor. Bilet fiyatı 330 dolar, artı alan vergileri. Bu alışveriş festivaliyle ilgili özel bir paket programları var, o da 1-28 Mart tarihleri arasında perşembe gidip pazartesi dönmek üzere dört günlük biletin fiyatı 255 dolar artı alan vergileri olarak belirlenmiş. Türk Hava Yolları da salı, perşembe, cuma ve pazar günleri uçuş düzenlemiş. Bilet fiyatları 330 dolar. Uçuşlar 21.30'da.


Nerede kalmalı?
Jumeirah Beach, Le Royal Meridien Beach, Hilton Dubai Jumeirah, City Centre, Le Meridien Dubai, Oasis Beach, Le Meridien Mina Seyahi Beach gibi birbirinden güzel oteller var. Ayrıca dünyanın tek yedi yıldızlı oteli, Dubai'nin simgesi Burj El Arab'ı mutlaka görmek gerek.


Etkinlikler
Önce bir TimeOut Dubai alın. Yarımadanın en önemli golf sahaları burada. Hava sıcak olursa, Wild Wadi su parkını unutmayın. Şehirde iki tane kapalı buz pateni pisti de var. Otellerin hemen hepsinde su kayağı, jet-ski, scuba diving, snorkeling ve açık deniz balıkçılığı yapılıyor. Karada ise gecenin sonunda dansözlü bir çöl partisiyle biten safariye talep büyük. Kum kayağı da gözde . Çölde jiple yapılan safariyi sakın atlamayın deriz.


Yasaklar
Resmi binaların ve yerli kadınların fotoğrafını çekmek kesinlikle yasak. Dubaililerin ya da Dubai'de çalışan Müslüman yabancıların alkollü içki satın almaları da öyle. Ancak içki içmek isteyenin, adım başı rastlanan lüks otellere ve lokantalara gitmesine engel yok. İçkide yüksek vergi var deniyor ama İstanbul'la kıyaslandığında pek de fark yok. Turist olarak girenler içki satın alamıyor.


Çarşı pazar
Dubai'de çarşıya, suk deniyor. Deira kapalı çarşısında kumaşlar, baharat, mutfak eşyaları, giysi, kına bulmak mümkün. Bizim Mısır Çarşısı'na denk gelen eski Deira baharat çarşısında da her şey var. Burada halı ve cam eşya alışverişi de yapabilirsiniz. Deira'nın ünlü altın çarşısında da her tür, ışıl ışıl altın takı bulmak mümkün. Uzaktan bayıldığınız küpeleri elinize alınca işçiliğin çok kaba olduğunu göreceksiniz. Altın çarşısının hemen yanında da parfüm çarşısı var. Bildik bilmedik her tür parfümün yanında ucuz taklitler ve ağır esanslar da bulunuyor. Elektronik çarşısı da uğramadan geçilmemesi gereken yerler arasında. Her tür malzemeyi çok ucuza (mutlaka dükkanda çalıştırarak) alabilirsiniz. Dubai çarşısı da turistik bir çarşı. Dubai'nin Hintli, Pakistanlı nüfusunun
yoğunlukla çalıştığı bu çarşıda otantik, el işlemesi sariler bulabilirsiniz. Wafi ve Burj Aman en şık markaların bulunduğu iki alışveriş merkezi. City Center is, şehirdeki
en büyük alışveriş merkezi. Duty Free ucuzluğuyla ünlü. Kozmetik ürünlerinde gerçekten iyi indirimlerle karşılaşılabiliyor.


Palmiye projesi
Uzaydan da görülebilecek dev bir adalar topluluğu. Bu yapay adalar, önümüzdeki yıllarda beklenin turizm patlamasını karşılamak üzere kuruluyor. Üzerlerinde yüze yakın otel, yabancılara satılmak üzere binden fazla villa, su ve eğlence parkları, yat limanları ve alışveriş merkezleri bulunacak. Denize uzanmış palmiye ağacı biçiminde görünen tesisi, hilâl biçiminde bir dalgakıran çevreliyor. Dalgakıranın ortasındaki en güzel yerde bir tesis kurmak için Alman oteller zinciri Kempinski anlaşma imzalamış bile. Adaların fikir babalığını, Birleşik Arap Emirlikleri Savunma Bakanı ve Dubai Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Raşid el Mahdum yapmış. Dört yıl süren planlama döneminin ardından yapımına başlanan adaların 117 kilometrekarelik alandaki kara parçalarını oluşturmak için 100 milyon metreküpten fazla kum kullanılıyor. Her birinin çevre uzunluğu 11 kilometreyi bulan adalarda ulaşım raylı sistemle sağlanacak ve adalar karaya 300'er metre uzunluğunda köprülerle bağlanacak. Palmiyenin her bir yaprağının iki tarafında da bulunan plajlar, maksimum uzunlukta bir sahil şeridi anlamına geliyor. Ülkelerin tarzlarına göre ayrı ayrı tasarlanmış villaların her birinin kendine özel kumsalı var. Zemin katlar denizin içinde dev bir akvaryum. Bembeyaz kumları, yeşil denizi, palmiye ağaçları, yatları, aktivite alanları, restoranları ile bu ahir dünyada bir cennet gibi görünüyor. Yapımı 2006'da tamamlanacak bu projeye ilgi gösterenler arasında Türkler de varmış. Yolunuzu düşürüp projenin merkez ofisine uğrayın deriz.


Al Maha: Çölde vaha
Uçsuz bucaksız çölün ortasında bir vaha beliriyor birden ve karşınıza gazeller, antiloplar, rengârenk kuşlar çıkıyor. Süper lüks 30 odadan oluşan çevre dostu Al Maha oteli burası. Otelden elde edilen gelir, nesli tükenen hayvan ve bitki türlerini korumak için kullanılıyor. En büyük süitinde 3 bin dolara kalınan otelin standart oda fiyatı 1210 dolar. 30 oda için 90 kişi çalışıyor. Birçok ünlü, gözlerden uzak, sessiz ve sakin bir tatil için burayı seçiyor. Sting'in de otel müşterilerinden olduğunu öğrenince insan Desert Rose'un burada mı çıktığını merak ediyor doğrusu.


Ne dediler?
"(...) Bu emirlik hakkında daha önce bazı şeyler okumuştum. Ama orada Amerika Birleşik Devletleri'nin Miami şehrini andıran bu kadar modern bir yerleşim düzeniyle karşılaşacağım aklımdan bile geçmemişti. (...) Otellerde çalışanların, taksilerdeki şoförlerin, alışveriş merkezlerindeki satıcıların hepsi çok güleryüzlü ve nazikti. (...) Dubai'nin serbest bölgesi de giderek büyüyor. Burada yeni bir Amerika doğuyor. (...) Orada bir Arap rönesansı doğuyor. Başında da liberal ekonominin ne olduğunu bilen bir şeyh var."
Ertuğrul Özkök, Hürriyet, 2 .01. 2001


Dubai Dünya Kupası'nda bir gün
Dünyanın paraca en değerli at yarışının Dubai'de düzenlenmesi şaşırtıcı olmasa gerek. Yarışın ilk altı atı aralarında 6 milyon doları pay ediyorlar. Bu at yarışı, Dubai Dünya Kupası olarak anılıyor. Atlar yaklaşık iki kilometreyi iki dakikada koşuyorlar. Şeyh ailesinin gücünü, parasını ve tutkusunu gösteren bu yarış, Dubai'yi de özetliyor sanki. Dünyanın en iyi atları bu yarış için Dubai şehrinin beş mil açığında kurulmuş olan yarış alanı Nad Al Sheba'ya geliyor. Akşam 21.30'da koşulan yarışta, bahis yasak. Meraklılar, gizli gizli sigara içen çocuklar gibi, kenar köşede cep telefonlarından ülkeleriyle haberleşiyorlar. Dubai vatandaşları da hiç para koymadan önceden tahminde bulunabiliyor. Bütün kazananları tahmin eden 30 bin dolar civarında bir para kazanıyor. Arka arkaya iki yarışın ilk üçünü bileni ise son model bir araba bekliyor. Yarıştan iki gün önce sabahın dört buçuğunda bir Yıldızlar Kahvaltısı düzenleniyor. Dünyanın dört bir yanından gelen konuklar, gazeteciler, yarış meraklıları ortalıkta dolaşırken bir yandan da zengin büfenin tadını çıkarıyor. Ertesi gece düzenlenen Arabistan Geceleri partisini tentelerin altındaki minderlere yayılarak izleyen yıldızlar, futbolcular, İngiliz aristokratları Şeyh'in özel konukları. Mangallar, nargileler, dansözler, çevrilen kuzular geceyi şenlendiriyor. Kuma gömülmelerini engelleyen halıların üzerinde dolaşan konuklar neye bakacaklarını şaşırıyor. Şeyh Muhammed, bembeyaz baş bandının dışında tepeden tırnağa simsiyah giysileri, kara kaşı, kara gözü ve kara sakalıyla Valentino gibi dolaşırken, maiyeti bembeyaz giysileriyle her yere Şeyh'in ardından seğirtiyor. Yarış gecesi Dubai'nin ve diğer emirliklerin yöneticileri geleneksel
giysileriyle kocaman kabarık yastıklara kuruluyor ve yarışı izlemeye hazırlanıyorlar.
Ayaklarının altında kırmızı halılar, önlerinde günün yarış gazetesi ve dev ekran televizyonlar. Yarış alanının kenarlarında Batılı turistler var. Tatile gelmiş yarış düşkünleri, iş adamları, elçiliklerin mensupları. Parmaklıkların ardında da Dubai'deki işçilerin büyük çoğunluğunu oluşturan ve atlara meraklı oldukları bilinen
Sudanlılar, aileleriyle piknik alanına kurulmuşlar. Yarışlar arasında erkekler satranç oynayarak vakit geçiriyor. Kadınların sırtları yarış alanına dönük. Güneş batarken ay ışığı etrafı gümüşe boyuyor. Cep telefonları işlemeye başlıyor, küçük vantilatörler havayı değiştirmeye çalışıyor, standlarda şampanyalar ince uzun bardaklara doluyor, Batılı kadınlar makyaj tazeliyor. Arapça şarkılar söyleyen küçük topluluklar, dansözler cabası. Ve iki dakika sürecek olan yarış başlıyor. En hızlı Dubai Dünya Kupası bundan iki yıl önce 1 dakika 59.5 saniyede bitmiş. Yarışı, Şeyh Muhammed'in atı Dubai Millennium kazanmış. Binicisi attan inip, kendisini bekleyen Şeyh'leri selamlamak yerine, üzerinde 4 milyon dolarlık bir çekin beklediği masaya yönelmiş önce. Bu rekorun yakın gelecekte kırılması beklenmiyor. Bu arada ödül miktarı yükselmeye devam ediyor, petrol yavaş yavaş bitiyor ve şeyhler kendilerine çölün ortasında yeni oyun alanları yaratmayı sürdürüyorlar. Her şey planlandığı gibi giderse, Dubai güneşin altındaki yerini daha uzun bir süre koruyacak gibi görünüyor. Bu yılın Dubai Dünya Kupası 23 Mart'ta düzenlenecek. Burj El Arab'da kalmalı paket programlar Avrupa'da çoktan satılmaya başlandı. Ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler http://www.dubaiworldcup.com'u tıklayabilir.


Emirates Havayolları
Dubai Havayolları yıllar boyu, Yeni Dünya ile Uzakdoğu arasındaki uzun mesafe uçuşlarında yakıt ikmali için kullanılan sıradan bir yermiş. Sonraları, transit uçaklar da orada mola vermeye başlamış. 80'lerin ortasında ise Emirates'ın kuruluşuyla hem Dubai'nin hem de havaalanının
kaderi değişmiş. O zaman tek rakip, Abu Dabi Emirliği'nin sahibi bulunduğu Golf Air. Emirates, kısa zamanda Golf Air'i gölgede bırakmış. Tüm bunlar 10 milyon dolarlık bir başlangıç sermayesiyle gerçekleşmiş. Uçak fiyatlarının 90 milyon dolardan 200 milyon dolara uzandığı bir ortamda, o 10 milyon dolarla, bugünkü Emirates'ı kurmuşlar. Bugün Emirates'ın yaş ortalaması 2.8 olan 36 uçaklık bir filosu var. Dünyanın en genç havayolu. İstanbul'dan Dubai'ye yapılan uçuşlarda Airbus 330-200'leri devreye sokan havayolunun getirdiği yeniliklerin en önemlisi, ekonomi sınıfında uçan yolculara sağlanan Business Class rahatlığı. Ekonomi yolcuları, 79 cm. mesafeli koltuklarda rahatça seyahat ederken, özel video ekranından 18 kanalı izleyebiliyor ve uydu telefonla görüşme yapabiliyorlar. Business Class yolcuları da zengin bir mönüden seçim yapma, 50 filmlik video koleksiyonundan yararlanma haklarına sahip. Ekonomi ve Business Class'ta yer alan bir değişiklik de uçağın dışındaki kameralardan özellikle iniş-kalkış anını izleyebilme olanağı.