'Dört regl' onaylandı

Bir yıldaki regl dönemlerinin sayısını dörde indiren yeni doğum kontrol hapı, ABD'de kullanım onayı aldı.

LONDRA - Bir yıldaki regl dönemlerinin sayısını dörde indiren yeni doğum kontrol hapı, ABD'de kullanım onayı aldı.
'Seasonale', 84 gün boyunca alındıktan sonra dört hafta kullanılmıyor. Seasonale'in içerdiği hormonlar, diğer doğum kontrol haplarının içerdiği hormonlarla aynı. En bilinen doğum kontrol hapı kullanma metodu, östrojen ve progestojen hormonlarını içeren hapları 21 gün süreyle kullanmak ve yedi gün ara vermek. Bu yedi günlük arada kanama gerçekleşiyor. Bazı kadınlar ise üçlü döngü adı verilen bir yöntemle, ara vermeden 63 gün boyunca kullanılan hapın ardından bir hafta hap kullanımına ara veriyor.
'Güvenilir bir yöntem'
Bazı kadınlar ise doğum kontrol hapını regl döneminde yaşadıkları sancılarını hafifletmek için kullanıyor. Seasonale, bu özelliğiyle de öneriliyor. Üretici Barr Laboratuvarları, ilaçlarını çok güvenilir bir yöntem olarak tanıtıyor.
ABD'de, doğum kontrol yöntemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren FPA kuruluşu da Seasonale'i övdü. Sözcü, "Bu ilaç regl dönemleriyle ilgili problemi olan bazı kadınlara, daha iyi yaşama şansı verecek. Seasonale'i, bir başka doğum kontrol seçeneği olarak kabul ediyoruz" dedi.