Dört yıl geçti ama Kürt halkı hâlâ güzelini seçmeye hazır değil

Dört yıl geçti ama Kürt halkı hâlâ güzelini seçmeye hazır değil
Dört yıl geçti ama Kürt halkı hâlâ güzelini seçmeye hazır değil

Almanya güzeli seçilen Aslı Bayram?ı ?En Güzel Kürt kızı? olarak ilan eden Misskurdistan.de adlı site kısa süre sonra sürpriz bir kararla yarışmanın iptal edildiğini duyurdu.

Almanya'da dört yıl sonra yeniden düzenlenmek istenen 'Miss Kürdistan' yarışması, bir kez daha 'Kürt halkı bu tür bir organizasyona hazır değil' gerekçesiyle iptal edildi
Haber: İHSAN?DÖRTKARDEŞ / Arşivi

BERLİN - Almanya’da, seçim heyecanının sürdüğü Kuzey Irak’tan yayın yapan Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin yayın organı konumundaki ‘Peyamner’ isimli internet sitesi ‘En güzel Kürt kızını seçmek’ amacıyla Almanya’da oturanlar arasında bir yarışma düzenlemek için Misskurdistan.de adresli siteyi açtı. Almanya güzeli seçilen Aslı Bayram’ı ‘En Güzel Kürt kızı’ olarak ilan eden site, kısa süre sonra sürpriz bir kararla yarışmanın iptal edildiğini duyurdu. Sitede, dört aydır ulusal ve uluslararası kamuoyunda ‘Miss Kürdistan’la ilgili haber ve tartışmaların yer aldığı, yarışmanın ilan edildiği günden bu yana geçen sürede Kürt halkının böylesi organizasyonları yapmaya henüz hazır olmadığının görüldüğü öne sürüldü.  

2005’te de gerekçe aynıydı
Sitede şöyle denildi: “Özelikle iç gericiliğin ve çağdışı değer yargılarının ‘yükselen trend’ haline geldiği diasporada aldığımız tepkilerden çıkardığımız sonuç bu yöndedir. Halk adına hareket ettiklerini ileri süren, halktan kopuk marjinal kişi ve çevrelerin ‘Miss Kürdistan’ karşıtı tutum ve davranışları bu organizasyonun iptal edilmesinde etkili olmuştur. Zira amacımız her halk gibi Kürt halkının da hakkı olan böylesi bir yarışmanın olgunluk içinde yapılması, dünyaya bir Kürdistan güzeli armağan edilmesi ve ülkemizin tanıtımına katkıda bulunulmasıydı. Er veya geç bu ve benzeri organizasyonların bir gün hayata geçeceği inancındayız.”
Aynı yarışma 2005’te de düzenlenmek istenmiş, aynı gerekçeyle iptal edilmişti.