Dörtte bir fiyatına

Sıraselviler Caddesi'ndeki CHP ve ANAP il merkezlerinin yer aldığı binanın katları arasına bir restoranın sıkışacağı pek kimsenin aklına gelmez.
Haber: Melis Çelebi / Arşivi

Sıraselviler Caddesi'ndeki CHP ve ANAP il merkezlerinin yer aldığı binanın katları arasına bir restoranın sıkışacağı pek kimsenin aklına gelmez. Binanın dev kapısından girerken sol tarafta ayaklı bir mönü göze çarpıyor. Siz, bir restorana girdiğinizi sanırken, merdiven ağzında afiş kolileri, stickerlar, broşürler ve gönüllüler başınızı döndürmeye yetiyor. Ne var ki, bu keşmekeşi atlatıp ikinci kata ulaştığınızda, sizi bir o kadar dingin ve düzenli bir mekân karşılıyor. Burası bir restoran ve adı Konçina. Ayşe Kulin'in çok satan Adı Aylin adlı romanının kahramanı Aylin bir dönem bu dairede yaşamış. Rum Vakfı'na ait olan daireyi kiralayan Hicran Eşsiz, burayı harap halinden kurtarıp bugünkü durumuna getirmiş.
Az paraya aynı lezzet
İnsanların geceyi çay kahve içerek geçirmek istemediklerini söyleyen Eşsiz, önümüzdeki hafta, salona üzeri akvaryumla kaplı bir bar yerleştireceğinden sözediyor. "İnsanlar sıkılmasınlar, balıkları seyretsinler," diyor. Buranın mönüsünü, Dada, Park Şamdan ve Laila'daki Circus Lounge'un mönülerini hazırlayan şef Carlo Bernardini'nin yanında yetişen Nevzat Onay hazırlamış. Mönünün bu mekanlarınkinin hemen hemen aynısı olduğunu söyleyen Eşsiz dürüstçe "Benimki biraz taklit. Ben onlardan çalmış oluyorum, mönüyü yaratan ben değilim," diyor. Buna rağmen Konçina'daki yemeklerin fiyatları tüm bu diğer mekanlarınkinin neredeyse dörtte biri. Başlangıçlar 3-4.5 milyon TL, salatalar 4-6 milyon TL, makarnalar 4-4.5 milyon, ana yemekler 5.5-8 milyon, tatlılar ise 3-5.5 milyon TL arasında değişiyor.
Genç müdavimler
Konçina'nın müşteri kitlesini daha çok gençler oluşturuyor. Hatta burada 40 yaşın üstünde olana pek rastlanmıyor. Sıraselviler'deki Bilgi Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler ile AKM sanatçıları restoranın müdavimlerinden. Antika eşyalar ve geleneksel dokularla bezeli mekân her ne kadar tarih koksa da, odanın köşesindeki minderlere, Eşsiz'in deyimiyle 'chill out' alanlarına yayılıp dizüstü bilgisayarında kendi müziğini yapan gençleri görmek insanı çelişkiye düşürüyor. Aslında tarihçi olan Eşsiz, "Ben kalkıp da burayı beyaz mobilyalar ve metal sandalyeler ile döşeyemezdim. Belki de bu tarihçiliğimin verdiği bir şey," diyor ve dairenin orijinal yapısını ancak böyle bir dekorasyonun kaldıracağını belirtiyor.
Burası sabah saat 10:00'dan gece saat 04:00'e kadar açık. Günün yoğunluğu ise saat 15:00'ten itibaren hissedilmeye başlıyor. Müşterilerin çoğu masadan ziyade, yerdeki minderlerde oturup yemek yemeyi tercih ediyorlar. Hatta kimi noktaları 'benim köşem' diye benimseyenler ve başka bir yere asla oturmayıp, 'köşeleri'nin boşalmasını bekleyenler bile varmış.
Burası fal meraklılarının da sık sık uğradığı bir yer. Çeşitli televizyon programlarına ve türlü yayınlara konu olan medyum Ayten Gürışık, Konçina'da isteyen müşterilerin fallarına bakıyor.
Tel: (0 212) 245 43 45