Doruktaki moda anları

Doruktaki moda anları
Doruktaki moda anları

Alexander McQueen in ölümü, büyük beden-sıfır beden tartışması, Kate Middleton ın yüzüğü, Lady Gaga nın et kostümü bu yılın en çok konuşulan konularıydı

Âdettendir, yıl sonu gelince her konuda o yılın'best of'ları seçilir. İşte 2010 senesinde moda dünyasında yaşananların kısa bir özeti
Haber: Ferhan İSTANBULLU / Arşivi


2010, konu moda olduğunda hatırlanacak çok malzemesi olan bir yıldı: 

* İlk defa bir büyük modaevinin defilesinde; Givenchy’de transseksüel bir manken yürüdü. 

* Anoreksik-bulimik ergen model tartışmaları sürerken ilk defa büyük beden bir manken; Crystal Renn, dünyanın en önemli moda markalarından biri olan Chanel’in defilesine katıldı. 

* Tom Ford, kendi adını taşıyan koleksiyonlarıyla moda dünyasına geri döndü. Tom Ford kadın koleksiyonunu mankenlerden oluşan bir kast değil, Hollywood yıldızları tanıttı. Bu defilede mankenlik yapanların arasında Julianne Moore, Beyonce de vardı. 

* 2010’da ünlü tasarımcı Alexander McQueen hayatını kaybetti. Modacı için birbirinden dokunaklı anmalar düzenlendi. Yardımcısı Sarah Burton, gelmiş geçmiş en yetenekli tasarımcılardan biri olarak anılan Alexander McQueen’in mirasını hakkıyla devam ettiriyor. 

* Amerika’nın first lady’si Michelle Obama, zevkli ve avangard moda tercihleriyle tüm yıl boyunca Amerika’nın, dolayısıyla dünyanın gündemindeki maddelerden biri oldu. First Lady sadece Amerikalı tasarımcıların değil, ünlü modaevlerinin koleksiyonlarından seçtiği kıyafetlerle, güçlü ve çığırtkan renkleri ne denli iyi taşıdığıyla basının gündemine yerleşti. 

* İlk defa bir manken 5 aylık hamileyken podyumda yürüdü. Aktör Orlando Bloom’un kız arkadaşı Miranda Kerr, Balenciaga defilesindeydi. 

* Ünlü moda ikonu, Alexander McQueen’in de aralarında olduğu pek çok ismi moda dünyasına takdim eden, 2009 yılında hayatını kaybetmiş olan Isabella Blow’un tüm gardrobunu bir başka moda ikonu; Daphne Guinness aldı. 

* Son olarak İngiltere’nin gelecekteki kralı prens Edward’ın nişanlısı Kate Middleton’ın, Prenses Diana’ya ait olan safir yüzüğü anında kendi çılgınlığını yaratmayı başardı. Hatta evleneceklerini açıkladıkları basın toplantısında Middleton’ın giydiği elbisenin taklitleri de her yeri sardı. 

* Tüm bunlar içinde adını sona sakladığım isim, herhalde bu yıl moda seçimleriyle medyayı en çok meşgul edendi… Lady Gaga akla hayale gelmeyecek kıyafetleriyle herkese bu dünyalı olmadığını düşündürttü. Son olarak Time dergisi nedense Lady Gaga’nın etten yapılma elbisesinin; giydiği onca çılgın, kimileri rüya gibi görünen parça içinde; moda iddiası en yüksek parçası olduğuna hükmetti. Bu yorumu takip eden listede Prince, Britney Spears gibi isimlerin olması insanlara bu listenin daha ziyade moda felaketleri listesi olduğunu düşündürttü.