Dostlardan biri

"How you doooin'?" (Nasıl gidiyor) sorusu, hele de hafif İtalyan aksanlı bir İngilizce ile söylenirse, bir kadını elde etmek için yeterli olur mu?
Haber: Melis Çelebi / Arşivi

"How you doooin'?" (Nasıl gidiyor) sorusu, hele de hafif İtalyan aksanlı bir İngilizce ile söylenirse, bir kadını elde etmek için yeterli olur mu? Soruyu soran, Movie Max'te gösterilen Sıkı Dostlar/Friends dizisinin ana karakterlerinden Joey Tribiani olunca, sorunun yanıtı da ister istemez 'Evet' oluyor. Yere bakan yürek yakan Joey, belki dünyanın en akıllı adamlarından biri değil ama komik olmadığını kimse söyleyemez. Durmadan espri patlatması bir yana; o, ciddiyken belki normal halinden daha komik.
Onu baştan çıkaran şeylerin başını kadınlar çektiği halde; pizza ve sandviç de kadınların pek gerisinde kalmıyor. Ve liste, 'buz hokeyi, reçel, the Knicks ve tabii ki Sahil Güvenlik / Baywatch dizisi...' şeklinde ilerliyor.
Dizi boyunca Joey'nin hayallerini günün birinde ünlü bir aktör olmak süslese de o, pembe dizilerin ve üçüncü sınıf tiyatro salonlarının dışına pek çıkamıyor. Sevdiği işle karnını doyuramayınca ise umduğunu değil bulduğunu yiyor. Alışveriş merkezinde Noel Baba kılığına giriyor; spermlerini satıyor ya da bir filmde Al Pacino'nun poposunun dublörü oluyor. Dizide Joey'i canlandıran Matt Le Blanc'ın da, zamanında aynı Joey'ninki gibi zor zamanları olmuş.
Gerçek hayattaki Joey
Le Blanc, Entertainment Weekly dergisine verdiği bir röportajda, dünyanın en şanslı adamı olduğunu düşünmeden tek bir gününün bile geçmediğinden sözediyor ve "Tüm dostlarımın başına böyle tutulan bir televizyon dizisi dilerim," diyor. 1967 doğumlu Le Blanc, çivi çakmaktan sıkılınca modellik yapmaya başlayan bir marangoz aslında. Başta Levi's 501, Coca Cola, Doritos ve Heinz ketçapları olmak üzere birçok reklam filminde rol aldı. Daha sonra oyunculuğa geçiş yaptı. 1996'da Ed, 1998'de Snowdown ve Lost in Space, 2000'de Charlie's Angels, 2001'de ise All the Queen's Men adlı filmlerde oynadı.
İlk motosikletine daha sekiz yaşındayken sahip olan oyuncu, gerçek bir araba delisi. Ferrari, Porche, '72 model Pantera, beş tane de motosiklet bunu gözler önüne seriyor. Dizi başına 'sıkı dostlar'ın aldıkları ücret bir milyon dolara çıkınca Le Blanc'ın ilk işi kendine 2001 model Porche almak olmuş. Yarışçı olmayı düşündüğü bir dönem olduğundan ve idol olarak da kendine Mario Andretti'yi uygun gördüğünden bahsediyor. Ancak bir süre sonra annesinin hatırına bu sevdadan vazgeçmiş.
Kendisini çok güvenilir bir dost, usta bir snowbordçu ve hız manyağı olarak nitelendiren LeBlanc'ın, Joey'nin aksine grubun en çekingen üyesi olduğu söylentiler arasında. Dizi önümüzdeki yıl sona erecek. Le Blanc ona en çok koyanın, dizinin diğer oyuncularPerry, Schwimmer, Kudrow, Cox ve Aniston'ı her gün görmemek olacağından bahsediyor. Ona sorarsanız, Cox biraz psikopat olmakla beraber kafasının dikine giden biri, Perry ile Aniston kalplerinin sesini dinleyenlerden; Schwimmer çok legal ve akıllı; Kudrow ise pratik çözümlerin kitabını yazan bir tip. Kendisinin ise 'ne olursa yaparım' yaklaşımını benimseyen bir adam olduğunu belirtiyor. "Bize ödedikleri paranın karşılığında günde 10 saat hendek kazabilirim," iddiasındaki Le Blanc, "Ben böyle gördüm," diyor.