Dostluğu pekiştiren bir fincan kahve

Dostluğu pekiştiren bir fincan kahve
Dostluğu pekiştiren bir fincan kahve

Türkiye?ye sürpriz ziyarette bulunan Papandreu, eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem?in mezarına zeytin dalı bırakmıştı.

Yunan işgalindeki İzmir'in geri alınmasından sonra bölgedeki Yunan ortaklı ilk işletme olan Sakız Adası adlı kafe, iki ülkenin yakınlaşan ilişkilerinin göstergesi sayılıyor

LONDRA - İzmir’de üç Yunan girişimcinin açtığı kafe ‘Sakız Adası’, Türk-Yunan ilişkilerindeki yakınlaşmanın göstergesi mi? 2007’de açılan kafe, Yunanistan’ın yeni başbakanı Yorgo Papandreu’nun Türkiye ziyaretiyle iki ülke arasında atılan olumlu adımlar nedeniyle İngiliz The Guardian gazetesine haber oldu. Gazete üç Yunan girişimcinin İzmir Kordon’daki kafesini iki ülke dostluğunun bir örneği olarak gösterdi.
Yunan ortaklar Nekteryos Menegas, Hristoforus Kırmuzis ve Nikolas Cıklas, İzmir’de Sakız Adası’nı açtığında Türkler de Yunanlar da bu kafenin engellenemeyen başarısını tahmin edemezdi. Ancak kafe pastaları, reçelleri, Yunan usulu kahveleri ve sakızlı ürünleriyle açıldığı günden itibaren büyük ilgi gördü.
Frappe, sakızlı Türk kahvesi, özel likör, reçel, sütlü börek tatlısı Sakız Adası’nın spesiyalleri arasında. Kafe ayrıca Yunan işgalindeki İzmir’in Türkler tarafından geri alınmasından beri, bölgedeki ilk Yunan ortaklı işletme olma özelliği taşıyor. 

‘Aynı ağacın iki dalı gibiyiz’
Zamanının yarısını Yunan Sakız Adası’nda diğer yarısını İzmir’de geçiren, kafenin sahiplerinden Nekteryos Menegas, “Bizler aynı ağacın iki dalına benzeyen komşularız. İki halkın arasındaki ilişkide öyle televizyonlardan, haberlerden görüldüğü gibi politik sorunlar yok. Daha farklı da olmamalı” diyor.
Kafenin müdavimlerinden Türk öğrenci Dilek de The Guardian gazetesine, “Yunanların tekrar burada olması harika. Bizler komşuyuz, aynı denizin iki yakasında yaşıyoruz. Birçok ortak noktamız var” şeklinde konuşuyor. Sakız Adası, Türk ve Yunan işadamları arasında da bir trend yaratmış gibi görünüyor. Yunan adalarından ve İzmir’den girişimciler, geçen hafta bu kentte bir araya gelerek bir toplantı gerçekleştirdiler.
46 yaşındaki otel çalışanı Hasan, “Yunanca’mı geliştirdim. Çünkü evde küçüklüğümden beri duyduğum bir dildi. Benim gibi insanlar için Yunanların buraya geldiğini görmek harika” diyor. 

Başbakan Papandreu kararlı
İki ülke arasında sıcak rüzgârlar estiğini belirten gazete taze Yunanistan Başbakanı Papandreu’nun, ikili ilişkilerin geliştirilmesi için kararlı bir görünüm çizdiğini vurguluyor. Gazete Yunan başbakanın Kıbrıs ziyaretinde, “Kriterleri yerine getirdiğinde Türkiye’nin AB’ye girme hakkı var” sözlerini de hatırlatıyor.
Türkiye’ye sürpriz bir ziyarette bulunan Papandreu, eski Dışişleri Bakanı dostu İsmail Cem’in mezarına da zeytin dalı bırakmıştı. (Yaşam Servisi)