Dostoğlu: 25 yıldır 'Kabe'nin hayranıyım

Dostoğlu: 25 yıldır 'Kabe'nin hayranıyım
Dostoğlu: 25 yıldır 'Kabe'nin hayranıyım

Erol Akyavaş ın 1982 tarihli dev boyutlu tablosu Kabe , 2.9 milyon liraya satılarak çağdaş Türk sanatı müzayede rekoru kırdı.

Son dönemde müzayedelerin gözde ismi Erol Akyavaş’ın ‘Kabe’ isimli dev boyutlu tablosu, önceki gün Antik AŞ’nin düzenlediği müzayedede 2.9 milyon liraya satılarak çağdaş Türk sanatı müzayede rekorunu kırdı. Önceki rekor da 2.8 milyon liraya satılan ‘En-el Hak’ tablosuyla yine Akyavaş’a aitti. 750 bin lira olarak belirlenen açılış fiyatını dörde katlayan 268 x 260 cm ebatlarındaki 1982 tarihli ‘Kabe’, farklı coğrafyalardan geçişler, geometrik ve soyut imgelerle Akyavaş’ın tüm dönemlerinin izlerini taşıyan dengeli kompozisyonuyla dikkat çekiyor.
Peki Erol Akyavaş neden bu kadar değerli? 1999’da hayata veda eden Akyavaş’ın Türkiye ’de tanınmasında önemli bir rol üstlenen ve son olarak geçen yıl Akyavaş’ın erotik tablolarını ilk kez sergileyen Galeri Nev’in kurucularından Haldun Dostoğlu, “Doğrusunu söylemek gerekirse Erol Akyavas’in bu fiyatlara satılıyor olması bana hiç şaşırtıcı gelmedi” diyor ve ekliyor: “Bu fiyatları hak eden çok sanatçımız yok zaten. Resmindeki modern dilini geliştirdiği gelenek uslubuyla bu kadar içsellestirmiş çok az sanatçı var. Akyavaş, gerçek anlamda bu kültürden çıkmış ve çağdaşlarının aksine genel geçer modalara, akımlara, trendlere yüz vermeden kendi estetik dünyasını örgülemiş bir sanatçı. Hele dün satılan resmi (Kabe) yaklaşık 25 sene evvel gördüğüm ilk günden beri gerçek bir hayranı olduğumu itiraf etmeliyim.”


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Galeri

  ,

  Modern

  ,

  lira

  ,

  Resmi

  ,

  nev