Dostoyevski kahramanları İmam Adnan'daydı

Dostoyevski kahramanları İmam Adnan'daydı
Dostoyevski kahramanları İmam Adnan'daydı
Rus Kültürü Festivali kapsamında düzenlenen Edebiyat Defilesi'nde Dostoyevski romanlarının ünlü kahramanları sahneye çıktı.

Türk-Rus Kültür Vakfı tarafından düzenlenen Rus Kültürü Festivali, İstanbul ’da renkli ve ilgi çekici etkinliklerle sürüyor. 21 Nisan’a kadar sürecek festival kapsamında Beyoğlu İmam Adnan Sokak’ta sıra dışı bir ‘Edebiyat Defilesi’ düzenlendi. St. Petersburg Dostoyevski Müzesi tarafından koordine edilerek uygulanan defilede büyük Rus yazar Fyodor Dostoyevski’nin romanlarındaki 24 kahraman ‘ete kemiğe büründü’ ve Beyoğlu’nda halkın karşısına çıktı. İzleyenler romanlardaki kahramanları kendi dönemlerine ait kostümleriyle görme fırsatı buldu. Roman kahramanlarını St.Petersburg’un Büyük Drama Tiyatrosu, Avrupa Tiyatrosu ve Aleksandrinskiy Tiyatrosu’nun 35 oyuncusu canlandırdı.
Suç ve Ceza ’dan Raskolnikov, ‘İnsancıklar’dan Makar Devuşkin ve ‘Budala’dan Prens Mişkin gibi 24 Dostoyevski kahramanı, yazarın en ince detaylarıyla tanımladığı dönem giysileriyle sahnede yer aldı.
‘Ecinniler’ ve ‘Karamazov Kardeşler’ gibi Dostoyevski’nin en çok bilinen romanlarındaki başkahramanlar da Beyoğlu’nda boy gösterdiği defile sırasında Dostoyevski’nin romanlarından bölümler Rusça ve Türkçe okundu.
Edebiyat defilesinin koordinatörü ve St. Petersburg Dostoyevski Müzesi Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Vera Biron, “Dostoyevski hep İstanbul’u görmek isterdi. Roman kahramanlarının İstanbul’a gelmesiyle hayali gerçekleşti” diye konuştu.