DOT, bakanlık desteğini reddetti!

DOT, bakanlık desteğini reddetti!
DOT, bakanlık desteğini reddetti!

DOT'un yeni sezon oyunu 'Makas Oyunları'

Tiyatro DOT Kültür Bakanlığı yardımını almayacak.

Tiyatro DOT Kültür Bakanlığı yardımını almayacak. Özel tiyatrolara yönelik Kültür Bakanlığı yardımı bu yıl Gezi Olayları’na katılanlarını listeden çıkartılıdğı haberleri üzerine tartışma konusu olmuştu. Geçen yıllarda yardım alan, aralarında Dostlar Tiyatrosu, Ortaoyuncular, Ankara Sanat Tiyatrosu, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Tiyatrokare, Oyun Atölyesi, Tiyatro Pera, Altıdan Sonra Tiyatro, Destar Tiyatro’nun da bulunduğu ekipler 2013-2014 sezonu için yardım alamadı. Bu kuruluşların değerlendirme Komisyonu’ndan geçmelerine rağmen Kültür Bakanı Ömer Çelik tarafından üzerlerinin çizildiği haberleri çıktı, Bakan Çelik iddialar karşısında ‘Benim Gezi diye bir gündemim yok’ dedi. Tartışmaların sürmesi üzerine Tiyatro DOT bu yıl yardım almaktan vaz geçti.

DOT yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “Ödeneğin her aşamasında yaşanan büyük belirsizlikler, Türk Tiyatrosu’nun sürekli üretimde bulunan kıymetli isimlerinin ansızın ve hiçbir açıklama yapılmadan ödenek dışı kalmaları ve devlet yardımının protokolünde yer alan sanat üretim sürecini denetleyici ve kısıtlayıcı yeni düzenlemeler nedenleriyle kabul edilemez olduğunu düşünmekteyiz. Bir kültür sanat fonunun içerik denetleyici ve belirsiz cezai şartlar barındıran kontratlarla kurumlara veriliyor olması, söz konusu fonun çağdaş ve eşitlikçi olması fikrine ve sanatın bağımsız olması ilkesine terstir” ifadeleri yer aldı.

DOT, 2008 yılında da ‘Vur/Yağmala/ Yeniden’ oyunları için Kültür Bakanlığı’na destek başvurusunda bulunmuş ve bakanlığın proje için uygun gördüğü 26 bin YTL’yi kabul etmeme kararı almıştı. Yapılan açıklamada kararın gerekçesi olarak belirlenen miktarın azlığı değil, destek kriterlerinin belirsizliği ve şeffaf olmayışı gösterilmişti.

Tiyatrocu Müjdat Gezen de 2010 yılında yaptığı açıklamada Müjdat Gezen Tiyatrosu’nun bakanlığının yardımlarını ret ettiğini söylemişti.