Down sendromlu bebeği anne istemedi, baba sahip çıktı

Down sendromlu bebeği anne istemedi, baba sahip çıktı
Down sendromlu bebeği anne istemedi, baba sahip çıktı
Ermenistan'da çok üzücü bir olay yaşandı. Bebeklerinin Down sendromuyla doğduğunu öğrenen anne hem çocuğu hem de babayı terk etti.

RADİKAL - Samuel Forrest’ın başına içler acısı bir olay geldi. Doğumunun hemen ardından oğlunun Down sendromlu olduğu anlaşılınca, Forrest’ın eşi çocuğu kabul etmedi. Annenin ‘Ya o ya ben’ demesi üzerine baba Forrest oğlunu seçince, eşi tarafından terk edildi. Forrest, şimdi ‘insan’lardan yardım bekliyor…

ABC News’a konuşan Forrest, olayı şu sözlerle anlattı; “ Doktor elinde küçücük bir battaniyeyle odadan çıktı. İçinde oğlum Leo vardı. Eşim bebeğin yüzünü kapattırmıştı ve hastane yetkilileri ne eşimi, ne de oğlumu görmeme izin vermedi. Daha sonra içeriden bir başka doktor çıktı ve bana ‘Oğlunuzun bir problemi var’ dedi.”

Doğumun hemen ardından Forrest’ın eşi, Down sendromu bulunduğu anlaşılan Leo’ya bakmak istemediğini, Forrest bakmak isterse de ona boşanma davası açacağını söyledi. Sözünde de durdu; bir hafta sonra eşi tarafından Forrest’a boşanma davası açıldı.

ABC News’da yer alan habere göre Ermenistan’daki kanunlar gereği ebeveynler istemezse çocuğa bakmak zorunda değil. Ermeni asıllı anne bu hakkını kullanınca, Yeni Zelandalı Samuel Forrest’a çok az söz hakkı düştü.

Şimdi Forrest, memleketi Auckland’a dönmenin planlarını kuruyor. Fakat artık bu yolda yalnız olduğundan, maddi açıdan bu planı gerçekleştirecek durumda değil.

GoFundMe adlı internet sitesinde profil açan Forrest, oğlu Leo’yla beraber memleketine dönebilmek için bir kampanya başlattı. 9 günde yaklaşık 30 bin dolarlık (73 bin TL) bağış toplandı ama, bu miktar Forrest’ın ihtiyacı olan paranın sadece yarısı. “Eğer bir iş bulabilirsem amacım, bir yıl içinde bu parayı toplamak” diyor Forrest. “Leo kreşe gitmek zorunda değil. Onun her şeyiyle ben ilgilenebilirim.”

Çeviri: Fırat Gürsoy / Radikal