'Dr. Ölüm' ömrünü Kahire'de, 'Tarık' olarak tamamlamış...

'Dr. Ölüm' ömrünü Kahire'de, 'Tarık' olarak tamamlamış...
'Dr. Ölüm' ömrünü Kahire'de, 'Tarık' olarak tamamlamış...

İlerleyen yaşına rağmen atletik bir yapıya sahip olan, savaş suçlusu olarak aranan Dr. Heim?e (sağda) ait özel belgeler, Kahire?de ölene dek kaldığı otelin (üstte)sahiplerinden alındı.

En çok aranan Nazi savaş suçlusu 'Dr. Ölüm' lakaplı Dr. Aribert F. Heim'in İslam'ı seçip, yıllarca Mısır'da farklı bir isimle yaşadığı ve 1992'de öldüğü ortaya çıktı

NEW YORK - Yerli halk tarafından Tarık Hüseyin Ferit olarak tanınan Alman asıllı adam, Kahire caddelerindeki yürüyüşünü hiç ihmal etmezdi. El Ezher Camii’ne yürür, ardından arkadaşları için çikolatalı kekler ve çocuklar için şeker sipariş ettiği J. Groppi Cafe’de soluklanırdı.
Çocukların ‘Tarık amcası’ydı. Civarda yaşayanlar, ‘Tarık amcayı fotoğraf merakıyla da anımsıyor. Ama kendisi poz vermeyi hiç sevmezdi. Aslına bakarsanız bunun için geçerli bir sebebi de vardı: ‘Tarık amca’, dünyaya Aribert Ferdinand Heim olarak gelmiş, Hitler’in Waffen-SS (Silahlı SS) örgütünün üyesi olmuş; Buchenwald, Sachsenhausen, Mauthausen Nazi kamplarında doktorluk yapmış olan meşhur ‘Dr. Ölüm’dü.
Dr. Heim, anavatanı Avusturya’daki Mauthausen’ın taş duvarlı binalarının arkasında yüzlerde Yahudi’ye zulmetmişti. Kamptaki tutsakları anestezi uygulamadan ameliyat etmek, mahkûmların organlarını almak, insanlara zehir enjekte etmek, en az bir kişinin kafatasını ‘anı olarak’ almakla suçlanıyordu. Kahirelilerin ‘Tarık amcası aslında, en çok aranan Nazi savaş suçlusuydu...

Sırlar tozlu bir çantadaymış
İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Nazi avcılarının gölgesi altında 10 yıldan uzun bir süre eşi ve iki oğluyla Almanya’nın Baden-Baden kasabasında yaşayan ‘Dr. Ölüm’, 1962’de kayıplara karışmıştı. Saklandığı ve 1992’de öldüğü yer, geçtiğimiz güne kadar bilinmiyordu. Uzun yıllar boyunca Latin Amerika’da saklandığına inanıldı. Finlandiya’dan Vietnam’a, Suudi Arabistan’dan Arjantin’e görgü tanıklarından ihbar yağdı durdu...
Ve nihayet, Kahire’de bulunan tozlu bir çanta, Dr. Heim’in Ortadoğu’da geçen yıllarını açığa çıkardı. The New York Times gazetesi ve Alman televizyon kanalı ZDF’nin, Dr. Heim’in ikamet ettiği otelin sahipleri Doma ailesinden edindiği çantadaki dosyalar, aranan savaş suçlusunun Mısır’daki hikâyesini yüzeye çıkardı.
Çantada; bir kısma hâlâ mühürlü zarflardaki sararmış sayfalar, mektuplar, test sonuçları, finansal kayıtlar, hakkında yazılmış bir makale ve çocuklarının yaptığı resimler yer alıyordu. Kahire’deki 10 arkadaşının hiçbiri, Dr. Heim’in gerçek kimliğini bilmiyordu, ancak kaçak olabileceğine dair sezgileri de yok değildi. Dr. Heim’in yakın arkadaşı ve dişçisi 88 yaşındaki Abdelmoneim el Rıfai’nin oğlu Tarık, “Benim fikrim Yahudilerle sorunu olduğu ve bu nedenle Kahire’ye iltica ettiği yönündeydi” diyor. 

Ölümü oğlu da doğruluyor
Mısırlı yetkililerden alınan ölüm belgesi, Tarık Hüseyin Ferit’in 1992’de öldüğünü doğruluyor. Ailenin Baden-Baden’deki evinde kendisiyle yapılan görüşmede, Dr. Heim’ın 53 yaşındaki oğlu Rüdiger de babası rektum kanserinden öldüğünde Kahire’de, yanında olduğunu açıkladı.
“Televizyondan olimpiyatları izliyordu. Çok acı çekiyor olmalıydı” diyen oğlunun anlatımına ve ölüm belgesine göre, Dr. Aribert Heim olimpiyatların sona erdiği 10 Ağustos 1992’de öldü. Nerede yattığı konusuysa hâlâ bir sır.  
Simon Wiesenthal Merkezi başkanı, Nazi avcısı Efraim Zuroff, Alman polisinin elinde, Heim’in kaçmasına yardım edenleri araştırmak için güçlü deliller olduğu yorumunu yaptı. Zuroff yine de Rüdiger’e güvenmediğini ve bir ceset ya da DNA bilgileri olmadığı için durumun şüpheli olduğu kanısında. ZDF’ye göre, Heim Kahire’de yoksullar mezarlığına gömüldü dolayısıyla cesedi bulmak neredeyse imkânsız. (The New York Times)