'Dram'anın asıl başrolü çocukların

'Dram'anın asıl başrolü çocukların
'Dram'anın asıl başrolü çocukların

Elif Ceren Balıkçı

Çocuk oyuncular ekranın vazgeçilmez figürlerinden. Son iki sezondur özellikle dramaların sürükleyici karakterleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Tabii sektörün sert koşulları onlar için de geçerli...

‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’nin Küçük Osman’ı, haftalarca milyonlarca insanı ağlatmıştı, görünen o ki şimdi sırada ‘Merhamet’in Küçük Narin’i var... TV dizileri hayatın ortasına yerleşirken, doğal performanslarıyla seyirciyi etki altına alan çocuk yıldızlar listesine her sezon yeni isimler katılıyor. Son iki sezondur bilhassa dramalarda çocuk oyuncular hikâyenin kilit noktalarında yer alıyor. Sektörün sert koşullarının çocuk oyuncular için iyice zorlayıcı olabildiği tüm tarafların malumuyken televizyon yazarımız Tayfun Atay’ın dediği gibi “Hayatın içinde çocuk varsa hayalin, kurgunun, dizinin içinde de olacak.” Küçük Osman’ı canlandıran Emir Berke Zincidi, bu cuma vizyona girecek fantastik çocuk filmi ‘Hititya: Madalyonun Sırrı’ ile ilk beyazperde deneyimini yaşayacak. Bu vesileyle içinde bulunduğumuz dönemin beş çocuk yıldızını anıp, sektörün farklı temsilcilerinin görüşlerine başvurduk.
Emir Berke Zincidi: ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’ dizisinin diğer adı da uzun süre ‘Küçük Osman’dı. Emir Berke Zincidi’nin canlandırdığı Osman milyonlarca seyirciyi ağlattı, Twitter’ı defalarca salladı, titrek dudaklarla babasının ardından baktığı sahneler günlerce paylaşıldı. Ve gün geldi Küçük Osman büyüdü, seyirci onun gençliğini canlandıran Gün Koper’e dudak bile büktü! 2005 doğumlu oyuncu bu cuma vizyona girecek Cengiz Deveci ve Ulaş Şimşek’in yönetmenliğinde fantastik çocuk filmi ‘Hititya: Madalyonun Sırrı’nda özel güçlere sahip üç çocuğun ‘lideri’ olarak ilk kez beyazperdede gösterecek kendini. Zincidi’nin oyunculuk kariyeri iki yaşındayken annesi tarafından bir ajansa kayıt ettirilmesiyle başlamış. Daha önce çok sayıda reklamda ve ‘Bu kalp seni unutur mu?’ dizisinde izlediğimiz Zincidi’nin hayali ise köpekbalığı bakıcısı olmakmış...
Elif Ceren Balıkçı: Kanal D’nin yeni dizisi ‘Merhamet’in ilk bölümü yayımlandığı akşam ve ertesi gün diziden bahsedenler ne esas kızı canlandıran Özgü Namal’dan ne de esas oğlan İbrahim Çelikkol’dan bahsediyordu. Herkesin dilinde tek bir isim vardı: ‘Narin’in küçüklüğünü canlandıran kız!’ Sonradan o ‘kızın’ adı da ezberlendi elbet: Elif Ceren Balıkçı. 1999 doğumlu Balıkçı’nın TV kariyeri bir ajans aracılığıyla 2008’de ‘Kayıp Prenses’ dizisiyle başlamış. Ardından ‘Bez Bebek’ ve ‘Merhaba Hayat’ dizilerinde rol alan Balıkçı’nın etkileyiciliği, ‘Merhamet’teki doğal ve inandırıcı oyunculuğunda.
Ege Tanman: İsmini duyanlar uzun bir süre “Babam ve Oğlum’daki çocuk değil mi o?” sorusuyla karşılık verdi. Çağan Irmak’ın yarattığı Deniz karakterinin karşısında milyonlarca seyirci salya sümük ağlamıştı ama Tanman orada durmadı. 2008’de Onur Ünlü’nün yönettiği ‘Çocuk’ filminde bu sefer Hayko Cepkin ve Tuba Ünsal’la kamera karşısındaydı. Ardından Onur Ünlü’nün ‘Beş Şehir’inde izledik Tanman’ı. Yıllar geçti, Ege Tanman büyümeye ve Onur Ünlü yapımlarında başarılı performanslar sunmaya devam etti. ‘Deli’nin liderlik ettiği tayfanın en küçüğü Kenan olarak ‘Şubat’ta göründü bir süre, ‘Leyla ile Mecnun’da Erdal Bakkal’ın çok bilmiş çırağı Kaan olarak ise her pazartesi karşımıza çıkmaya devam ediyor. Çocuk seyirciler arasındaki popülerliğini ise ‘Bez Bebek’ dizisine borçlu.
İhsan Berk Aydın: ‘Öyle Bir Geçer Zaman ki’nin Küçük Osman’ını kız arkadaşından ayıran Arif olarak tanıştık onunla. Şimdilerdeyse ‘Kayıp Şehir’de ailenin en küçük çocuğu Hakan olarak annesinin dizinin hizasından evin içinde olan bitene şaşkın gözlerle tanıklık ediyor 2004 doğumlu oyuncu.
Özgür Ege Nalcı: Geçen sezon ‘Muhteşem Yüzyıl’da Şehzade Beyazıt olarak tanıştık Özgür Ege Nalcı ile. Saraydan ‘20 Dakika’ya transfer olan Nalcı, Tuba Büyüküstün ve İlker Aksum’un çocuğu Yiğit olarak sürdürüyor kariyerini.

‘Bu sene özellikle dramlarda ağır roller üstlendiler’

Televizyon yazarı Sina Koloğlu: Bu sene bu konuyla ilgili iki yazı yazdım. Biri ‘20 dakika’da Tuba Büyüküstün’ün kızını canlandıran oyuncu ile ilgiliydi. Diğeri ise ‘Merhamet’te Narin’in çocukluğunu oynayan Elif Ceren Balıkçı ile ilgiliydi. Bu oyuncuları çok beğeniyorum. ‘Kayıp Şehir’de oynayan çocukları da çok beğeniyorum. Bu sene özellikle dramlarda çocuklar çok ağır rolleri üstlenmeye başladılar. Daha önce Selena gibi çocuk dizilerinde ya da komedi dizlerinde oynuyorlardı ve çok iyi değillerdi. Çocukların böyle rollerde başarılı olabilmesi çok özel bir durum. Oyunculuk ciddi disiplin gerektiren bir . Kast ajansları çocuklardan geçilmiyor. Aileler “Çocuğum reklamlarda, dizilerde oynasın; ben de para kazanayım” diye düşünüyor. Aileler çocuklar ile ilgili rant kaygısı gütmemeli. Eğlence sektörünün her zaman albenisi vardır. Ancak aileler bu noktada çocukları konusunda daha hassas olmalılar.

‘Oyuncu çocuklarımızı rekabetçi dinamikten uzak tutalım’

Televizyon yazarı Tayfun Atay: “Hangi çocuk oyuncu en başarılı?” sorusunu ne cevaplamak ne de üzerine düşünmek istiyorum! Çünkü zaten çocuğu oyunculuk serüvenine yöneltmenin çoğunlukla bir ‘yetişkin marifeti’ olması söz konusu ve burada bir sorun var. Duygusal ve bilişsel sistemi ne kadar hazır bu serüvene çocuğun, bunu çok bilmeden ve pek de umursamadan yapıyoruz ne yapıyorsak. Bu bakımdan çocuk gelişimi uzmanlarının ciddi çekinceleri olduğundan haberdarız. Ama yine biliyoruz ki bu serüven, kaçınılmaz. Hayatın içinde çocuk varsa hayalin, kurgunun, dizinin içinde de olacak. Fakat hiç olmazsa ‘oyuncu’ çocuklarımızı yetişkin dünyasının bu rekabetçi-yarışmacı, dolayısıyla yıpratıcı-yıkıcı dinamiğinden uzak tutmaya çalışalım. Hepsi çok başarılı ve hepsine bizler için çocukluklarından feragat ettikleri için müteşekkiriz.

‘Çocukları sektörden önce aileden korumak gerek’

Oyuncular Sendikası Avukatı Seda Kadıgil: Çocuk oyuncularla ilgili çok geniş bir çalışma yapıyoruz. Haziran 2011’de başladık, sektördeki herkesten görüş istedik. Çalışma Bakanlığı ile ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü) ile toplantılar yaptık. Dünyadaki ve Türkiye ’deki çocuk oyuncularla ilgili tüm mevzuatları inceledik. Ardından aralıkta ilk raporumuzu yayımladık. Raporu RTÜK’e ve ilgili bakanlıklara yolladık. Bu rapora göre Türkiye’de 15 yaşından küçük olup dizilerde oynayan tüm çocuklar illegal olarak çalışıyor. Milyonların gözü önünde hukukdışı bir çalışma söz konusu. Biz çocuk oyuncularla görüştük, aileleri ile toplantılar yaptık, sözleşmelerinin hukuka aykırı olduğunu anlattık. Bu durumda çocukları sektörden önce aileden korumamız gerekiyor. Aileleri tarafından mendil satıcılığına gönderilen çocuklar gibi aileler para için çocukları seçmelerden seçmelere koşturuyorlar. Çocuk setlerde sigara dumanının altında kalıyor, okula gitmiyor. Proje bitince alıştığı ilgiden mahrum olunca da psikolojik sorunlar yaşıyor. Konu çocuk olunca tüm bakanlıklar çok ilgili davranıyor. ‘12 Haziran Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’ne kadar yasa değişikliğinin gerçekleşeceğini umuyoruz.

‘Karakteri psikolojisini etkiliyor’

Psikolog Serdar Değirmencioğlu: Çocuk için canlandırdığı karakterin nasıl biri olduğu çocuğun psikolojisinde çok önemli rol oynuyor. Bulunduğu, vurdulu kırdılı bir yapımsa çocuk bir şiddet ortamının parçası haline gelebiliyor. Oyunculuk çocuğun bilinçlendiği beş yaş ve sonrası dönemlere denk geliyorsa bu çocuğu etkiliyor. Okuldan soğuma olabiliyor. Çok popüler bir yapım içerisindeyse para gibi baş etmesi zor kavramlarla erken tanışıyor. Yeterince bilinçli ve titiz olmayan anne-babalar yanlış kararlarıyla ve “Sen yeterince iyisin, zaten para kazanıyorsun, ünlüsün” gibi mesajlarla çocuğun eğitim hayatından kopmasına sebep olabiliyor. Sürekli farklı insan muamelesi görmek kolay bir şey değil. Toplumun ünlü kişilerden beklentisi var. Kaldı ki kariyer indili-çıktılı bir kavram. Çocuklar bu iniş çıkışlarla kolay başa çıkamıyor.